Licealiści z Poznania stworzyli stronę, która pomaga ósmoklasistom w znalezieniu szkoły ponadpodstawowej

„Wszyscy uczniowie na pewnym etapie swojego życia muszą przejść przez proces rekrutacji do szkół średnich. Tak też było i z nami. Niektórzy poradzili sobie z tym lepiej, niektórzy gorzej, ale wszyscy dziś zgadzamy się co do jednego – wybór ten wiązał się z dużą ilością stresu, a znalezienie istotnych informacji o szkołach wymagało sporego zaangażowania. Postanowiliśmy coś z tym zrobić! Stworzyliśmy dla was stronę, która ma ułatwić wam proces rekrutacji, poprzez zapewnienie tego, czego nam brakowało – czyli indywidualnego podejścia” – przekonują licealiści, którzy stworzyli stronę swiedomiewybieram.pl

Chcą w ten sposób pomóc uczniom klas ósmych w wyborze szkoły średniej odpowiedniej dla nich. Na razie inicjatywa obejmuje swoim zasięgiem Poznań, ale twórcy portalu mają plany ogólnokrajowe.

„Sam proces doboru oparliśmy o trzy, w naszej opinii kluczowe kryteria: Wyniki maturalne absolwentów, atmosferę panującą w szkole (w opinii uczniów), oraz satysfakcję jaką daje nauka w danej placówce” – czytamy.

„Na naszej stronie są zebrane informacje o wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu i okolicach, opisane według tych trzech kryteriów i automatycznie dopasowywane po określeniu przez użytkownika odpowiednich parametrów, innymi słowy przesuwając 3 „suwaki” znajdujemy pasujące do nas szkoły” – tłumaczą.

„Uczeń więc dzięki naszej stronie: po pierwsze oszczędzi czas konieczny na samodzielne wyszukanie informacji o konkretnych szkołach, po drugie uzyska dostęp do danych, które są albo trudne do znalezienia na własną rękę albo wręcz całkowicie niedostępne i wreszcie po trzecie dzięki temu, że nasz system dopasowywania został skonfigurowany w taki sposób aby na podstawie podanych informacji wejściowych zaproponować szkoły jak najlepiej wpisujące się w potrzeby danego ucznia ów otrzyma usługę spersonalizowaną, możliwie jak najlepiej dopasowaną do jego potrzeb” – reklamują swój pomysł.

Twórcy strony zapewniają, że zdają sobie sprawę z pewnych niedoskonałości narzędzia, „nie mniej jednak jesteśmy przekonani, że nasza strona już teraz jest o niebo lepsza od często chaotycznego i nieefektywnego samodzielnego poszukiwania odpowiedniej dla siebie szkoły”.

– Wierzymy, że dzięki naszej „dopasowywarce” niejeden uczeń znajdzie takie miejsce które będzie mógł nazwać swoją prawdziwą szkołą marzeń” – zapewniają.

Projekt „Świadomie wybieram” został stworzony w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, której wynikiem stało się uruchomienie społecznie pożytecznego projektu.

Dane o atmosferze i przyjemności z nauki twórcy portalu zbierali z ankiet, które wypełniło już ponad 1000 uczniów z ponad 50 szkół ponadpodstawowych. Pomysłodawcy chcą, by do końca tegorocznej rekrutacji odpowiedzi udzieliły wszystkie poznańskie szkoły średnie. Docelowo projekt ma objąć swoim obszarem całą Polskę.

Link do strony: www.swiadomiewybieram.pl

(GN)

Zwolnieni z Teorii zachęcają nauczycieli: wspierajcie uczniów w ich projektach