Liczba pracujących emerytów rośnie. Gdzie najbardziej? Bez zaskoczenia

Liczba emerytów podejmujących pracę w oświacie rośnie lawinowo. Tylko od stycznia do marca 2023 r. zanotowano wzrost rzędu 9,9 proc.

Tak wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Emeryci i renciści pracujący w gospodarce narodowej w marcu 2023 r.”.

Jak policzył GUS, pod koniec marca br. w gospodarce narodowej pracowało 783,3 tys. emerytów i rencistów, wśród których kobiety stanowiły 50,5 proc. Emeryci i renciści stanowili już 5,1 proc. wszystkich pracujących.

Bogumiła Cichacz: Pytam, czy jak pójdziesz na emeryturę, to będziesz chciał pracować? Może chociaż kilka godzin?

„Z ogółu pracujących emerytów i rencistów blisko 23 proc. pracowało w sektorze publicznym. Ze względu na miejsce zamieszkania największa część pracujących emerytów i rencistów związanych z sektorem publicznym była w regionie warszawskim stołecznym (32,7 proc.), a najmniejsza w regionie świętokrzyskim (17,1 proc.)” – czytamy w analizie GUS.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2023 r. we wszystkich dziedzinach gospodarki odnotowano wzrost liczby zatrudnionych emerytów i rencistów pracujących. Najwięcej – w edukacji.

Lekcja obywatelska przed MEiN. Ponad 4 tys. osób uczestniczyło w pikiecie ZNP. “Edukacja jest najważniejsza”

„Wzrost liczby emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej w stosunku do stycznia 2023 r. nastąpił we wszystkich sekcjach PKD, a najwyższy był w sekcji Edukacja (o 9,9 proc.)” – czytamy w opracowaniu GUS.

W szkołach brakuje psychologów. Co można zrobić, by szybko poprawić sytuację uczniów?

Polska szkoła od dawna mierzy się z rekordową liczbą wakatów w szkołach. W połowie sierpnia br. było ich aż 24,5 tys. Dyrektorzy radzą sobie z tym problemem głównie na dwa sposoby: przydzielając nauczycielom dodatkowe godziny ponadwymiarowe oraz zatrudniając emerytów i rencistów.

Dealerzy Wiedzy: Rekordowa liczba wakatów w szkołach

Źródło danych GUS

(PS, GN)