„Lublin miastem wolnym od ideologii Czarnka”. Radni przyjęli specjalne stanowisko

„Polityka prowadzona przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka jest szkodliwa dla polskiej edukacji oraz sprzeczna z wartościami Lublina”- uznali radni tego miasta i wyrazili to w podjętym stanowisku. „Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, jest miastem wolnym od ideologii Przemysława Czarnka. W Lublinie, Europejskiej Stolicy Młodzieży, nie ma miejsca na ksenofobię, homofobię, czy nacjonalizm. Za 38 dni pokażemy, że miejsca na to nie ma w całej Polsce!” – skomentowała w mediach społecznościowych Maja Zaborowska, radna z Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka, jedna z inicjatorek stanowiska.

Projekt stanowiska  przygotowały radne z Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka, m.in. kandydatka Nowoczesnej do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, radna Maja Zaborowska. Za przyjęciem stanowiska głosowało 17 radnych, przeciw było 12 radnych PiS, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Radna Zaborowska pierwotnie chciała przedłożyć Radzie Miasta stanowisko „w sprawie uznania Przemysława Czarnka persona non grata w mieście Lublinie”. Natomiast przed sesją tytuł projektu uchwały i jej ostatni akapit zostały zmienione.

Ostatecznie projekt zmieniono na: „Stanowisko w sprawie uznania polityki prowadzonej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka za szkodliwe dla polskiej edukacji oraz sprzeczne z wartościami Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży”.

W przyjętym kilka dni temu stanowisku radni podkreślają, że Lublin to miasto z wielowiekową tradycją, związaną m.in. z wielokulturowością. „W 2023 roku Lublin stał się Europejską Stolicą Młodzieży i tym samym stał się stolicą takich wartości jak równość, dostępność i zapobieganie dyskryminacji. Stoją one w ewidentnej sprzeczności do poglądów promowanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka” – napisali radni.

Przypomnieli słowa ministra o społeczności LGBT: „ci ludzie nie są równi ludziom normalnym”. „W sposób dyskryminujący odnosił się on (Przemysław Czarnek — red.) do osób nieheteronormatywnych mówiąc m.in. »ci ludzie nie są równi ludziom normalnym«. Już jako minister edukacji wielokrotnie bronił Barbary Nowak — kontrowersyjnej małopolskiej Kurator Oświaty” – czytamy m.in. w stanowisku.

W stanowisku radni podkreślili też, że to minister wymyślił nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość, a podręcznik do niego „zawiera treści propagandowe i kontrowersyjne, ewidentnie promujące dokonania i politykę jednej partii – PiS”.

„Minister Czarnek próbował wprowadzić zmiany w prawie oświatowym, które ograniczały autonomię dyrektora, a samorząd sprowadzały jedynie do roli płatnika” – napisali radni.

„Obecnie, nie podejmuje też skutecznych działań aby walczyć z olbrzymim kryzysem psychicznym dzieci i młodzieży. Problemy kadrowe wśród wykwalifikowanych psychologów łatane są poprzez zatrudnianie na te stanowiska osób bez wyższego wykształcenia psychologicznego. Alarmujące są również doniesienia o usunięciu z podręczników informacji o telefonie zaufania, którego konsultai1ci w samym tylko 2022 roku przeprowadzili 52 896 rozmów, odpowiedzieli na 8094 wiadomości podjęli 885 interwencji ratujących zdrowie i życie dzieci” – czytamy.

„Wobec powyższego, mając na uwadze prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży i przyświecające mu wartości, Rada Miasta Lublin wyraża stanowczą krytykę dla polityki oświatowej prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka” – zakończyli radni.

Pełna treść stanowiska znajduje się tutaj. Burzliwą dyskusję nad stanowiskiem na sesji Rady Miasta Lublin można obejrzeć tutaj

(GN)

Łódź: Brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach. Czekają aż 182 wakaty

FDDS: “Początek szkoły to trudny czas”. Apel do MEiN o informowanie dzieci i rodziców – także w szkołach – o telefonie zaufania 116 111

W szkołach brakuje psychologów. Co można zrobić, by szybko poprawić sytuację uczniów?