We wtorek, w ostatnim dniu egzaminów, odbędą się pisemne egzaminy dwujęzyczne z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i z fizyki. Zdawane są w języku obcym. Przystępują do nich absolwenci klas dwujęzycznych. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się 4 maja, a kończy 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpoczęła się 10 maja i również kończy się 23 maja.
Przypomnijmy, że w tym roku egzaminy maturalne odbywają są w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących – to pierwszy rocznik, który skończył 8-letnią szkołę podstawową. W starej formule (Formuła 2015) maturę zdają tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli 4-letnie technikum – to ostatni rocznik, który uczył się w gimnazjach. Zgodnie ze starą formułą maturę zdają też absolwenci szkół branżowych II stopnia oraz abiturienci ze starszych roczników.
Wtorek 23 maja 2023 r. to ostatni dzień majowej sesji #matura2023. Od 9:00 ponad 1,1 tys. maturzystów będzie rozwiązywać zadania w zestawach zadań z 6 przedmiotów w 6 językach obcych (dla oddziałów dwujęzycznych).
Trzymamy kciuki! 🍀👍 pic.twitter.com/T68K2Oq3Jw
— CKE (@CKE_PL) May 22, 2023
Egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Stanowią one zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Osobne wymagania egzaminacyjne opracowano dla absolwentów 4-letnich liceów, a osobne dla absolwentów 4-letnich techników, szkół branżowych II stopnia i absolwentów.
(1/3)
Zakończyła się majowa sesja #matura2023.Maturzystom życzymy udanego zasłużonego wypoczynku! 🏖️⛰️🚵♀️☀️
Dyrektorom szkół i nauczycielom dziękujemy za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie egzaminu. 💐🤝
— CKE (@CKE_PL) May 23, 2023
(3/3)
🟣Rozwiązanie zadań we wszystkich arkuszach zajęło maturzystom łącznie 4 070 515 godzin, czyli ok. 464 lata.🟣Wypowiedzi podczas egzaminów ustnych trwały łącznie ok. 146 069 godzin, czyli ok. 17 lat.
Zatem "481 lat" #matura2023 za nami! 🙂
— CKE (@CKE_PL) May 23, 2023
Aby zdać maturę, abiturient – niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły – musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.
Dla abiturientów, którzy nie mogli przystąpić z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, przygotowano dodatkową sesję. Jej termin wyznaczono na 1-19 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca (piątek) w serwisie maturzysty. Osoby, którym nie udało się zdać egzaminu, do 14 lipca muszą złożyć do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego
Terminy poprawkowe:
>> 21 sierpnia – ustny egzamin poprawkowy,
>> 22 sierpnia – pisemny egzamin poprawkowy.
Wyniki z poprawki będzie można sprawdzić 8 września.
(GN)
CKE: Jesteśmy po półmetku matury 2023. „Około 85 proc. egzaminów za maturzystami”