MEiN dopuściło do użytku szkolnego dwa podręczniki do HiT dla klasy II szkoły ponadpodstawowej

Do użytku szkolnego zostały dopuszczone dwa podręczniki do przedmiotu historia i teraźniejszość dla klasy II szkoły ponadpodstawowej. To kontynuacja podręczników do HiT dla klasy I, dopuszczonych w ubiegłym roku. Wydały je Biały Kruk oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Autorem jednego z nich jest prof. Wojciech Roszkowski.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak zarówno “Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015″ autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego (wydawnictwo Biały Kruk) jak i  „Historia i teraźniejszość. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 2”, którego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński, Adam Cisek, Marian Buczyński, Tomasz Grochowski i Witold Pelczar (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne) zostały już decyzją szefa MEiN dopuszczone do użytku.

Zgodnie z podstawą programową HiT w drugiej klasie szkoły średniej uczeń pozna m.in. „znaczenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich 2005 r. w Polsce”, „skutki katastrofy smoleńskiej” oraz dowie się o co chodziło z lustracją.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu!

Nauczycielu, jak często myślisz o odejściu ze szkoły i zmianie zawodu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wniosek o dopuszczenie do użytku podręcznika do HiT dla drugoklasistów pierwsze złożyły w tym roku Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Wydawnictwo Biały Kruk wydało kontynuację podręcznika Wojciecha Roszkowskiego, którego książka przeznaczona dla pierwszoklasistów wywołała rok temu wiele kontrowersji. Wielu uczniów i nauczycieli zarzucało podręcznikowi liczne przekłamania i manipulacje.

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

„Historia i teraźniejszość” to nowy przedmiot szkolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

HiT jest wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od 1 września 2022 r. W roku szkolnym 2022/2023 HiT nauczany był w klasach I. W roku szkolnym 2023/2024 nauczany będzie w klasie I i II.

Wykaz podręczników dopuszczonych do użytku przez szefa MEiN znajdują się tutaj

(GN)

Debata w Sejmie na temat HiT. „Nowy przedmiot wywoła bardzo silny ruch przeciw historii”

Co z tym HiT? Krzysztof Bilski: Na razie jestem w szoku. Zobaczę, co będzie dalej…

Skala naszego poniżenia. Edyta Książek: Chciałabym wierzyć w przypadkowość działań MEiN

 

 

 

 

Co z tym HiT? Krzysztof Bilski: Na razie jestem w szoku. Zobaczę, co będzie dalej…

Skala naszego poniżenia. Edyta Książek: Chciałabym wierzyć w przypadkowość działań MEiN