MEN o egzaminach: Dezynfekcja szkół będzie zadaniem dyrektorów

Szefem placówki jest dyrektor, w związku z tym, to on musi ją przygotować – mówiła na antenie Radia Warszawa rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. – Dyrektor musi być w kontakcie z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wszystko ma być realizowane według zaleceń – poinformowała. Wkrótce mają być znane szczegółowe wytyczne dla dyrektorów, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia egzaminów.

Maja się w nich znaleźć rekomendacje dotyczące m.in. odpowiedniej przestrzeni, odległości między uczniami, zachowania się podczas egzaminu czy dezynfekcji powierzchni.

Za bezpieczeństwo uczniów ma odpowiadać dyrekcja szkoły. Resort nie przewiduje, aby uczniowie musieli mieć na sobie maseczki podczas pisania. – Na pewno każdy z nich będzie proszony o przyniesienie własnego długopisu, a między piszącymi zachowana będzie odpowiednia odległość. O szczegółach niebawem poinformujemy – tłumaczyła Ostrowska.

Przypomnijmy, że matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.

W czwartek minister edukacji napisał na Twitterze, że zagrożenie epidemiczne w trakcie tegorocznej matury będzie mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie. Jego wpis wywołał sporo kontrowersji.

(JK, GN)

RPO: Przed maturami konieczne są wytyczne ws. bezpieczeństwa zdrowotnego

CKE opublikowała harmonogram egzaminów