MEN ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026

Ministra edukacji Barbara Nowacka i wiceministra Katarzyna Lubnauer przedstawiły kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026. Dokument określa priorytety dla szkół i przedszkoli. Wyznacza także tematy kontroli prowadzonych przez kuratoria oświaty.

Wśród kierunków MEN na nadchodzący rok szkolny znalazły się:

>> Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.

>> Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej – kształtowanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich, odpowiedzialności za region i ojczyznę, dbałości o bezpieczeństwo własne i innych.

>> Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, wspieranie aktywności fizycznej uczniów.

>> Profilaktyka przemocy rówieśniczej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wsparcie w kryzysach psychicznych, profilaktyka uzależnień.

>> Promowanie higieny cyfrowej i bezpiecznego poruszania się w sieci, rozwijanie umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli nowoczesnych technologii, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji oraz korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

>> Promocja kształcenia zawodowego w szkołach podstawowych oraz w środowisku pracodawców, wzmocnienie roli doradztwa zawodowego.

>> Rozwijanie zainteresowania kulturą i językiem polskim wśród Polonii, nauczanie języka polskiego w środowiskach polonijnych.

>> Wspieranie aktywności poznawczej i poczucia sprawczości ucznia poprzez promowanie oceniania kształtującego i metod aktywizujących w dydaktyce.

Szefowa MEN podkreśliła, że fundamentalne wręcz znaczenie ma kształcenie zawodowe, techniczne i doradztwo zawodowe. – To jest jedna z rzeczy, które wymagają poprawy. Dzisiaj pokazujemy to w kierunkach polityki oświatowej państwa, ale w najbliższych tygodniach zaprezentujemy szczegółowe działania dotyczące kształcenia zawodowego, które ministerstwo będzie podejmowało – zapowiedziała.

– To się przełoży na realną praktykę w szkołach. Pokazuje też, w jakim kierunku planujemy reformę, która zacznie wchodzić w życie w 2026 roku. Stąd ten nacisk na edukację obywatelską – skomentowała ministra Nowacka. – Jest to powiązane z innymi działaniami ministerstwa, a mianowicie wsparciem edukacji fizycznej i edukacji zdrowotnej – dodała.

Katarzyna Lubnauer wspomniała, że kluczowe dla MEN jest doskonalenie zawodowe nauczycieli. – Centra doskonalenia nauczycieli mają za zadanie kształcenie nauczycieli w wyznaczonych kierunkach polityki oświatowej – mówiła.

– Zależy nam na tym – mówiła Katarzyna Lubnauer. Dodała, że pierwszym kierunkiem polityki oświatowej jest kształtowanie myślenia analitycznego, nauczanie przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz rozwijanie umiejętności matematycznych.  – Bez tego nie będzie nowoczesnej Polski. Jeśli młodzi ludzie nie będą dobrze wykształceni z przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, nie będziemy mieli przyszłych specjalistów – powiedziała.

Zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów oświaty w zakresie kontroli

Wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer wymieniła jednocześnie tematy kontroli, które w przyszłym roku szkolnym prowadzone będą przez kuratoria oświaty.

W szkołach branżowych I stopnia i technikach badana będzie zgodność kształcenia zawodowego z podstawami programowymi m.in. w zakresie przygotowania do uzyskania prawa jazdy kategorii B i C.

W szkołach podstawowych organ nadzoru weźmie pod lupę zapewnianie uczniom ciepłego posiłku w ciągu dnia i stwarzanie możliwości spożycia go w czasie pobytu w szkole. Przyjrzy się także, na ile szkoły zapewniają uczniom aktywność fizyczną w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Wiceministra wyjaśniła, że są to tematy kontroli planowych; poza nimi realizowane są także kontrole doraźne. – Nam przede wszystkim zależy na tym, żeby rolą kuratoriów były nie tylko kontrole, ale wsparcie – podkreśliła.

Kierunki polityki oświatowej państwa określane są przez MEN corocznie. Obowiązek ich wydania nakłada na ministra ustawa Prawo oświatowe.

(GN)

Edukacja zdrowotna i obywatelska. Dobrostan uczniów… Znamy podstawowe kierunki polityki oświatowej w nowym roku szkolnym

MEN opublikowało na swojej stronie kalendarz roku szkolnego 2025/2026