MEN: Operatorzy e-dzienników podkreślili, że problemy są przejściowe

W drugim dniu obowiązywania nauki zdalnej nauczyciele sygnalizują te same problemy co w środę. Mają m.in. kłopoty z dziennikami elektronicznymi Librus i Vulcan.

„Librus to komercyjny produkt, ministerstwo nim nie zarządza. Uprzejmie proszę o kontakt bezpośredni z firmą” tak pierwszego dnia zdalnej nauki rzeczniczka MEN Anna Ostrowska komentowała w mediach awarię popularnego dziennika elektronicznego i chaos z tym związany.

Dopiero potem resort informował w specjalnym komunikacie, że „otrzymywaliśmy sygnały związane z czasowym problemem dotyczącym wydajności serwerów”, a minister Dariusz Piontkowski zorganizował wideokonferencję z przedstawicielami firm oferujących dzienniki elektroniczne.

Przypomnijmy, że pierwszego dnia obowiązywania rozporządzenia o zdalnym nauczaniu w szkołach padły dzienniki elektroniczne, były też problemy z komunikatorami i platformami z powodu zbyt dużego ruchu w sieci.

Pierwszy dzień kształcenia zdalnego – jak widać na obrazku, nawet dzienniki elektroniczne padły, są też problemy z…

Opublikowany przez ZNP Środa, 25 marca 2020

Zdalne kształcenie z problemami. Awarie serwisów – sytuacja już opanowana?Zgodnie z decyzją MEN, od dziś nauczyciele w…

Opublikowany przez Głos Nauczycielski Środa, 25 marca 2020

Rząd próbował sobie radzić z sytuacją kryzysową. Odbyła się wideokonferencja z udziałem szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, Justyny Orłowskiej, pełnomocnika premiera do spraw GovTech oraz przedstawicieli firm oferujących dzienniki elektroniczne.

W spotkaniu, oprócz ministrów edukacji, cyfryzacji oraz przedstawiciela GOVTech wzięli udział wszyscy najwięksi operatorzy oferujący usługę elektronicznych dzienników, tj. Librus, Vulcan, Helion, Wizja.net, a także Eszkola24.

„Przedstawiciele firm podkreślili, że są to problemy przejściowe. Wszyscy operatorzy e-dzienników pracują obecnie nad usprawnieniami i przywróceniem pełnej funkcjonalności swoich systemów. Zarówno minister edukacji, jak i minister cyfryzacji zadeklarowali w tym względzie swoją pomoc” – czytamy w specjalnym komunikacie.

Na stronach MEN pojawił się też poradnik: „Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół”

MEN radzi: Niech uczniowie wezmą odpowiedzialność za swoją naukę

Dziś drugi dzień doświadczalnego poligonu. Z komentarzy nauczycieli pod postem poniżej wynika, że nadal mają wiele problemów technicznych, a dzienniki elektroniczne zawieszają się.

Nauczanie zdalne. Dzień 2. #koronawirusPiszcie, co u Was. Co robicie i czy pojawiły się dziś nowe/stare problemy związane z obowiązkowym kształceniem online?Trzymamy za wszystkich kciuki😘 (i za internety😉).

Opublikowany przez ZNP Czwartek, 26 marca 2020

(JK, GN)

Fot: MEN.gov.pl

Jacek Rudnik: Technicznie jako kraj nie jesteśmy przygotowani do zdalnego nauczania