MEN ostrzega przed kursami oferowanymi przez komercyjne firmy szkoleniowe

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nie ma w porządku prawnym „zaświadczenia na druku MEN/MEiN”.  Do resortu edukacji docierają sygnały, że organizatorzy kursów oferowanych na portalach internetowych zapewniają ich uczestników, że po ich zakończeniu otrzymają oni „zaświadczenia na druku MEN/MEiN”, potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Organizatorzy wskazują ponadto, że zaświadczenie to honorują pracodawcy w kraju i za granicą. „Informacje te są nieprawdziwe i nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach” – podkreślił resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

„Zaświadczenie o ukończeniu kursu, wydawane przez jego organizatora, potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i o kwalifikacjach – poinformowało MEN.

MEN wyjaśniło, że w polskim porządku prawnym nie ma pojęć: „druk MEN/MEiN”, „zaświadczenie na druku MEN/ MEiN”, „certyfikat MEN/MEiN”. Przypomniało, że wzory świadectw, certyfikatów, zaświadczeń, aneksów, dyplomów państwowych i innych druków określa rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

„Wśród nich nie ma jednak wzoru druku o ukończeniu kursu” – poinformowało ministerstwo.

Wskazało, że w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych określono wzory zaświadczeń o ukończeniu kursów prowadzonych przez jednostki systemu oświaty.

Resort tłumaczy, że dokumenty wydawane po ukończeniu kształcenia prowadzonego w formach pozaszkolnych (na kursach) nie mają statusu dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W oświacie – podkreślił resort – „dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe wydają okręgowe komisje egzaminacyjne po przeprowadzeniu egzaminu. Są to: świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, certyfikat kwalifikacji zawodowej, dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe i dyplom zawodowy”.

Wzory tych dokumentów – poinformowało MEN – określają przepisy wydane na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Cały komunikat MEN znajduje się tutaj

(GN)

Nadzór pedagogiczny, warunki do realizacji zadań dydaktycznych i zmiany w maturach. Nowe rozporządzenia edukacyjne w Dzienniku Ustaw