MEN podsumowało wypoczynek dzieci i młodzieży na półmetku wakacji

Na zorganizowane wakacje zarówno w kraju, jak i za granicą wyjedzie lub już wyjechało w sumie blisko 1,2 mln uczniów (1 167 100). – Najpopularniejsze kierunki wybierane na wypoczynek dla dzieci i młodzieży to morze oraz góry – poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Dodał, że dużym zainteresowaniem wyjeżdżających na wakacje cieszą się też największe miasta Polski, takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. „Tym, którzy na co dzień w Warszawie mieszkają wydaje się ona nieatrakcyjna turystycznie, ale zauważcie państwo, że jest to aż 45 tys. dzieci, które będą uczestniczyły w różnych formach wypoczynku. To zdecydowanie więcej niż np. w Zakopanem” – ocenił.

Z danych zebranych przez MEN wynika, że popularnymi miastami są też Gdańsk, Władysławowo, Jastrzębia Góra i Łeba, a także Szczecin i Olsztyn.

Najczęściej wybieranym województwem, jeśli chodzi o wypoczynek, jest woj. pomorskie – wakacje spędza tam ponad 160 tys. dzieci. „Troszkę mniej w woj. małopolskim – ponad 130 tys. dzieci i ponad 3 tys. zgłoszonych miejsc wypoczynku” – wyliczał minister.

Większość polskich dzieci bierze udział w zorganizowanych formach wypoczynku na terenie Polski. W Polsce wakacje spędza ponad milion dzieci i młodzieży. „Tylko niewielka część naszych pociech korzysta z wyjazdów zagranicznych. Z tych informacji, które mam wynika, że nieco ponad 70 tys. dzieci i młodzieży korzysta z wyjazdów zagranicznych” – podał szef MEN.

Jednym z najważniejszych elementów letniego wypoczynku jest kwestia bezpieczeństwa. Kuratorzy oświaty przeprowadzili już łącznie 1760  kontroli. Najczęściej pojawiające się uchybienia miały charakter formalny, np. braki w kartach kwalifikacyjnych uczestników wypoczynku, brak wpisów w dziennikach zajęć, nieaktualne opinie straży pożarnej.

Pełne podsumowanie wakacyjnego wypoczynku przygotowane przez MEN (wraz ze statystykami) można znaleźć tutaj.

(JK, GN)