MEN przygotowało kampanię informacyjną na temat edukacji zdrowotnej. Do szkół trafi 85 tys. ulotek

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało kuratorom oświaty 85 tysięcy ulotek informacyjnych o nowym przedmiocie edukacja zdrowotna, które trafią do szkół w całej Polsce. „To przejrzyste i pomocne źródło wiedzy dla rodzin, które chcą lepiej zrozumieć, na czym polega nowy przedmiot i jakie korzyści przynosi ich dzieciom” – podkreśla resort.

Ulotki zawierają szczegółowe informacje o zakresie i celach edukacji zdrowotnej, które są dostosowane do poszczególnych etapów edukacyjnych. Rodzice i uczniowie znajdą w nich wyraźnie wskazane tematy realizowane w klasach IV-VI oraz VII-VIII szkoły podstawowej, takie jak wartości i postawy, zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne, choroby cywilizacyjne, profilaktyka uzależnień, bezpieczeństwo cyfrowe, krytyczne myślenie, rozwój fizyczny w kontekście dojrzewania.

Ulotki podkreślają również rolę edukacji zdrowotnej w ochronie przed dezinformacją oraz wspomaganiu uczniów w budowaniu pozytywnego obrazu siebie i odpowiedzialnych relacji. Znajdują się w niej także informacje organizacyjne dotyczące kwalifikacji nauczycieli, wymiaru godzin lekcyjnych.

Oprócz ulotek MEN przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą edukacji zdrowotnej, w ramach której zostały udostępnione liczne materiały dla nauczycieli. Materiały dostępne są na stronie men.gov.pl w zakładce „Edukacja zdrowotna” oraz na platformie zpe.gov.pl.

Obejmują programy nauczania, scenariusze lekcji, poradniki i inne pomocne publikacje, które wspierają profesjonalne prowadzenie zajęć.

Edukacja zdrowotna to nowy, interdyscyplinarny przedmiot szkolny, który ma na celu nie tylko przekazanie rzetelnej wiedzy o zdrowiu fizycznym, psychicznym i społecznym, ale również rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrożeń, m.in. cyfrowych, przeciwdziałanie uzależnieniom, a także budowanie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa i krytycznego myślenia.

Nowy przedmiot, który zastąpił wychowanie do życia w rodzinie, w obecnym roku szkolnym jest dobrowolny. Rodzice, którzy nie chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęciach, muszą złożyć pisemną rezygnację do 25 września. Wiele szkół przygotowuje się do wprowadzenia przedmiotu, sondując zainteresowanie i organizując spotkania informacyjne dla rodziców.

***

Wprowadzenie do polskich szkół nowego przedmiotu wciąż wywołuje burzliwą dyskusję. Głosy sprzeciwu wyrażają Kościół oraz politycy prawicy, zarzucając resortowi edukacji „seksualizację dzieci”.

Do debaty włączył się premier Donald Tusk, który na platformie X zwrócił się bezpośrednio do posłów PiS. „Gorąco polecam posłom PiS” – napisał, polecając obejrzenie popularnej francuskiej kreskówki „Było sobie życie”.

„Lata temu oglądałam z dziećmi, a niedawno z wnuczkami, znaną francuską kreskówkę »Było sobie życie«. Gorąco polecam posłom PiS” — napisał w X Donald Tusk.

Dzień wcześniej w porannym programie TVP Info gościli m.in. Andrzej Kosztowniak (PiS), Marcin Karpiński (Nowa Lewica) i Ireneusz Raś (PSL). Prowadząca, Magdalena Pernet, zapytała się ich o to, czym różni się okres od owulacji.

– Nie wiem, nie pamiętam. Nie interesowałem się tym, przyznaję. Nawet na biologii – powiedział Kosztowniak. Także Karpiński i Raś nie chcieli odpowiedzieć. – Oj, nie będę wchodził w te tematy – stwierdził polityk Nowej Lewicy. – Nie będę z kolegami polemizował – uciął ludowiec.

Dziennikarka skwitowała to słowami: – chyba mamy odpowiedź na to, czy ten przedmiot jest potrzebny. – Ale pani się o tym dowiadywała na biologii. Ja tak samo, tylko przyznaję się co do tego, że nie pamiętam – bronił się Kosztowniak. – No to właśnie jest mały problem. Jeżeli mężczyźni, którzy chcą być mężami, ojcami nie potrafią nawet odpowiedzieć na pytanie owulacja, okres – czy to samo, czy może czymś się różni? – podsumowała Peret.

(GN)

Episkopat nazywa edukację zdrowotną „systemową deprawacją”. Wiceminister Lubnauer: Typowy przykład fake newsa

Kto może uczyć edukacji zdrowotnej? Ważna zmiana także dla pedagogów specjalnych! Nowelizacja rozporządzenia MEN opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano ważne rozporządzenie ws. edukacji zdrowotnej. Określono w nim m.in. zasady sprzeciwu rodziców