MEN szykuje zmiany w egzaminie zawodowym. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Do egzaminu zawodowego będą mogły przystąpić nie tylko osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu lub przyuczenie do pracy dorosłych, ale również te, które ukończyły staż, jeśli uwzględniał on wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Zmiana dostosowuje przepisy do nowej ustawy o rynku pracy, która od 1 czerwca 2025 r. zmieniła katalog osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminów zawodowych. Zrezygnowano z regulacji odnoszących się do osób dorosłych, które ukończyły praktyczną naukę zawodu lub przyuczenie do pracy dorosłych.

Nowym rozwiązaniem, które zawarto w projekcie rozporządzenia jest możliwość przystępowania do egzaminu zawodowego osób, które ukończyły staż, jeżeli program stażu uwzględniał wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.

Wedle projektowanych przepisów, osoby, które ukończyły staż będą składały deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby wraz z zaświadczeniem o ukończeniu stażu.

Przewidziano również rozwiązanie dla osób, które chciałyby przystąpić do egzaminu zawodowego w terminie, który przypada w krótkim czasie od dnia zakończenia odbywania ww. stażu przez te osoby. Jeżeli staż kończyłby się nie później niż na sześć tygodni przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu zawodowego, osoba taka, może w trakcie jego odbywania, złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, natomiast zaświadczenie o odbyciu stażu a będzie obowiązana przedłożyć dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej niezwłocznie po jego ukończeniu.

Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu, bez standardowego czternastodniowego vacatio legis. Resort argumentuje to koniecznością natychmiastowego dostosowania przepisów do obowiązującej już ustawy o rynku pracy.

Projekt znajduje się tutaj

(GN)

CKE: W poniedziałek wystartowały egzaminy zawodowe 2025 w sesji letniej