MEN uruchomiło platformę „Szkoły Szkołom” gdzie można pomagać placówkom dotkniętym powodzią. Powstała też specjalna rządowa strona

„Otrzymujemy wiele sygnałów od szkół z całego kraju, które wyrażają chęć wsparcia placówek z terenów dotkniętych powodzią. W odpowiedzi na ten odruch serca, Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchamia w Strefie Pracownika platformę „Szkoły Szkołom” – miejsce, gdzie możliwa będzie wzajemna pomoc i współpraca między szkołami” – poinformował resort. „Zachęcamy wszystkie szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów do włączenia się w tę akcję. Szkoły dotknięte powodzią mogą zgłaszać swoje potrzeby, co pozwoli na precyzyjne skierowanie pomocy do placówek, które jej najbardziej potrzebują” – podkreślono. Specjalną stronę z praktycznymi informacjami na temat powodzi uruchomił też rząd.

„Powódź, która nawiedziła południe naszego kraju, zniszczyła nie tylko domy, ale i miejsca, które są sercem każdej lokalnej wspólnoty – szkoły. To właśnie tam dzieci i młodzież codziennie zdobywają wiedzę, marzą o przyszłości i kształtują swoje charaktery” – czytamy m.in. w piśmie szefowej MEN Barbary Nowackiej.

„Każdy, kto włoży choćby najmniejszy wkład w tę pomoc, przyczyni się do odbudowy nie tylko murów, ale także nadziei i poczucia bezpieczeństwa społeczności szkolnych” – zaapelowała.

– Dla zniszczonych szkół przeznaczymy pomoc z rezerwy subwencyjnej. Zorganizowaliśmy także pomoc psychologiczną – uruchomione zostały specjalne infolinie – wsparcie mogą uzyskać dzieci, rodzice i nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią. Zapewnimy także wsparcie materialne dla uczniów oraz środki na sprzątanie szkół, aby szybko wznowić zajęcia. MEN odejmuje liczne działania na rzecz pomocy powodzianom” – mówiła w czwartek wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w radiowej Jedynce

– Ważne jest, aby dzieci z zalanych terenów mogły wyjechać na tzw. zielone szkoły. Tu bardzo ważna jest współpraca z samorządami” – oceniła.

Przypomnijmy, że w środę 18 września uruchomiona została telefoniczna linia wsparcia dla nauczycieli, uczniów, rodziców ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych powodzią. Pod numerami telefonów dostępnymi na stronie MEN dyżurują doradczynie metodyczne oraz psychotraumatolożka.

W czwartek 19 września od godz. 19:30 odbędzie się webinar dotyczący pomocy i wsparcia dzieci i młodzieży w radzeniu sobie emocjonalnym doświadczeniem powodzi. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się Lidia Chylewska-Barakat – psycholożka traumatolożka, doświadczona we wspieraniu osób dotkniętych klęskami żywiołowymi i wojnami.

Z kolei Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji podał, że rząd uruchomił specjalną stronę, na której „zamieszczane będą informacje o bieżącej sytuacji, formach pomocy dla obywateli i przedsiębiorstw oraz komunikaty służb. „Wszystkie ważne i zweryfikowane informacje dotyczące powodzi będą tym samym w jednym miejscu. Portal będziemy na bieżąco aktualizować i wprowadzać nowe funkcjonalności. Sprawdźcie, jak otrzymać pomoc lub jak udzielić pomocy w związku z powodzią” – napisał Gawkowski.

Najważniejsze doniesienia dotyczące powodzi i podtopień można teraz znaleźć na rządowej stronie internetowej, dostępnej pod adresem powodz2024.gov.pl. W serwisie dostępne są praktyczne informacje dla powodzian i osób z terenów zagrożonych, relacje dotyczące posiedzeń sztabu kryzysowego czy przewodnik po dostępnych formach pomocy i wsparcia dla ofiar klęski żywiołowej, która nawiedziła południowo-zachodnie województwa. Wcześniej rząd krytykowany był za chaos informacyjny, dotyczący powodzi.

W pomoc powodzianom włączyła się noblistka Olga Tokarczuk, która mieszka w dotkniętej kataklizmem kotlinie kłodzkiej.

„Drodzy Państwo, mieszkańcy niemałej części województw dolnośląskiego i opolskiego przeżywają od kilku dni niewyobrażalny dramat. Ziemia Kłodzka, a w szczególności Kłodzko, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, ale też dziesiątki innych miejscowości potrzebują pomocy” – napisała w mediach społecznościowych noblistka.

„Chciałabym dołączyć do próśb o wsparcie – finansowe, rzeczowe czy choćby informacyjne dla mieszkańców naszego regionu. Ten straszny czas prosi o Państwa solidarność.

Jeśli nie macie jeszcze Państwo pomysłu, jakim kanałem pomóc, możecie skorzystać na przykład z oficjalnego konta Gminy Miejskiej Kłodzko nr 94 9588 0004 7100 8530 2000 0260 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”. Dla płatności zagranicznych kod SWIFT banku: GBW CPLPP” – czytamy.

„Jako mieszkanka Powiatu Kłodzkiego, która miała szczęście i uniknęła tragedii, a jednocześnie z powodu braku prądu, dostępu do informacji i niemożności opuszczenia domu do dziś nie zdawała sobie sprawy z rzeczywistej skali zniszczeń, dziękuję za każdy rodzaj wsparcia” – zaapelowała.

(GN)

MEN: Uruchomiona została telefoniczna linia wsparcia dla uczniów, rodziców, nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią