MEN: W nowym roku szkolnym będą zmiany w organizacji edukacji zdrowotnej oraz lekcji religii

– Szkoła potrzebuje spokoju. Moim zadaniem jako ministry edukacji jest zadbanie o spokój w szkole, o to żeby nauczyciele prowadzili zajęcia w warunkach komfortowych i spokojnych, żeby przedmiot, który wchodzi do szkół był przedmiotem dobrze rozumianym przez całe społeczeństwo – tak ministra edukacji Barbara Nowacka uzasadniła na konferencji prasowej swoją decyzję w sprawie edukacji zdrowotnej, która od września ma być jednak przedmiotem nieobowiązkowym, a nie jak wcześniej informowało MEN obligatoryjnym. MEN zdecydowało się także na „ustępstwa” wobec Kościoła ws. organizacji lekcji religii.

Jak podała szefowa MEN w 2025 roku edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Po jego wprowadzeniu MEN przeprowadzi ewaluację „w jaki sposób przedmiot jest realnie odbierany, w jaki sposób nauczyciele, rodzice i młodzież korzystają z tego przedmiotu”.

– Będę przekonywała rodziców żeby wysyłali dzieci na te zajęcia, bo to jest najlepiej od lat przygotowana podstawa programowa przez ekspertów i przez praktyków – tłumaczyła szefowa MEN. – Moim zadaniem jest ochronić szkołę przed fake newsami. Nie potrzebujemy wojny o zdrowie dzieci– podkreśliła.

Jak dodała „żeby przedmiot był dobrze przyjęty i żeby rodzice chcieli posyłać na niego dzieci nie może pozwolić na to, by radykałowie zakłócali lekcje, a do tego to zmierzało”.

– Żyjemy w takich czasach, w których każdy czuje się uprawomocniony do mówienia o rzeczach, o których nie ma pojęcia. Słuchałam z przerażeniem  wystąpień również licznych polityków prawicy dotyczących edukacji zdrowotnej na wiecach, spotkaniach i wiem że nie przeczytali ani zdania z podstawy programowej, posługiwali się fake newsami w mediach – tłumaczyła Barbara Nowacka.

– Szkoła zasługuje na spokój i bezpieczeństwo. A ci wszyscy, którzy wprowadzili w niej zamęt bez czytania podstaw programowych, zasługują na jedno, na potępienie – zaznaczyła.

Korekty dotyczą też planów dotyczących lekcji religii. W planach lekcji będzie – zgodnie z zapowiedziami resortu – jedna godzina religii w tygodniu zamiast dwóch, ale np. lekcja religii nie zawsze będzie musiała być pierwszą lub ostatnią.

– W trakcie dyskusji i ewaluacji uznaliśmy, że łączenie w klasach 1-3 klas pierwszych z trzecimi nie spełnia oczekiwanego waloru edukacyjnego i to MEN chce zmienić – mówiła Barbara Nowacka.

– Dodatkowo na wniosek kościoła katolickiego chcemy żeby bardzo wyraźnie zostało zapisane w rozporządzeniu, że ta jedna godzina tygodniowo jest bezpośrednio przed lub bezpośrednio po innych lekcjach, bo zależy nam na dobru każdego dziecka, by nie czekało na swoje lekcje. Natomiast na wniosek kościoła i dyrektorów szkół zdecydowaliśmy, że jeżeli 100 proc. dzieci zapisze się na religię, to wtedy nie musi się ona odbywać wyłącznie przed lub po tylko zakończeniu innych zajęć – tłumaczyła Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN.

Wiceszefowa MEN przekazała też, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, jeżeli grupy są większe niż siedmioosobowe. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest tworzenie takich grup.  – Będzie można to zrobić tylko między oddziałami w ramach tego samego rocznika – zaznaczyła

– Te rozwiązania pokazują, że naprawdę mamy dobrą wolę – zaznaczyła Lubnauer.

Przypomnijmy, że zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:

Nauczycielu, co - Twoim zdaniem - MEN powinno zrobić z przedmiotem edukacja zdrowotna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

(GN)

Fot: MEN

MEN ogłosiło koniec konsultacji ws. organizacji lekcji religii i potwierdziło zmiany od 1 września 2025 r. Episkopat zapowiada kroki prawne

I wszystko jasne. Minister Nowacka: Edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym