MEN: W obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wzięło udział 6 tys. szkół

Według danych MEN w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaangażowało się 900 tys. uczniów i 70 tys. nauczycieli z 6 tys. szkół. Przed 1 marca resort zachęcał do udziału w akcji „Szkoła Pamięta”.

Konkursy wiedzy i prac plastycznych, inscenizacje historyczne, spotkania uczniów ze świadkami historii oraz okolicznościowe gazetki szkolne – to tylko niektóre z działań zaplanowanych przez szkoły i placówki oświatowe w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Pojawiły się spekulacje, że zachęcając szkoły do celebrowania 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” MEN chciał zdobyć wiedzę, które z nich będą świętować i w jaki sposób.

“Ministerstwo najwyraźniej chce mieć rejestr szkół. W matematyce nazywa się to dopełnieniem zbioru. To wszystkie elementy, które do zbioru nie należą. W tym przypadku chodzi o szkoły, które nie angażują się w hołubione przez centralne władze celebry.  W ogóle sobie tym nie zaprzątam głowy, jest masa pracy w szkole. Ministerstwo mogłoby zająć się istotniejszymi sprawami, na przykład psychiatrią dzieci i młodzieży –komentował w „Gazecie Wyborczej” dyrektor jednego z warszawskich liceów.

A Historyk Jacek Staniszewski, nauczyciel i dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej w Warszawie wyraził zdziwienie, że MEN zbiera dane, które szkoły będą celebrować akurat to święto. „O 3 maja czy chrzest Polski nikt nigdy z resortu nas nie pytał”- zauważył.

Szkoła przeoczyła fetowanie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych? Mimo apeli urzędników MEN?Nic straconego, to pismo…

Opublikowany przez NIE dla chaosu w szkole Niedziela, 1 marca 2020

“Nie pamiętam, żeby aż tak mocno ktokolwiek namawiał nas do celebrowania jakiegoś święta narodowego. To święto narodowe nie jest. Mamy bardzo dużo dat historycznych w kalendarzu, które podstawa programowa zaleca celebrować, np.: 3 maja, 1 września, 11 listopada. (…) – dodał w rozmowie z „GW”

1 marca w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczestniczyło całe kierownictwo MEN.

(JK, GN)

Fot: MEN/Twitter

MEN zachęca szkoły do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”