„Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia lekcji on-line poświęconej powstańczym działaniom Tadeusza Kościuszki. Wirtualną lekcję w oparciu o fabułę filmu >>Kos<< poprowadzi Radosław Potrac – zeszłoroczny laureat tytułu Nauczyciel Roku przyznawanego przez tygodnik Głos Nauczycielski. Dla nauczycieli zostały przygotowane także dodatkowe materiały edukacyjne. Lekcja jest dostępna w serwisie TVP VOD” – informuje na swojej stronie MEN. Głos Nauczycielski również rekomenduje obejrzenie (i wysłuchanie) lekcji Nauczyciela Roku 2023.
Tematem lekcji są przyczyny rozbiorów Polski oraz okoliczności i przebieg insurekcji kościuszkowskiej, której celem było zaangażowanie do walki z zaborcami zarówno szlachty, jak i chłopów. Przybliżony został również życiorys generała Tadeusza Kościuszki – uznawanego za bohatera w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych i Białorusi.
„Autor lekcji postawi pytania dotyczące patriotyzmu oraz zaprezentuje aktualne refleksje na temat polskich wad narodowych. Uczniowie poznają łączenie komizmu z tragizmem w ahistorycznych odsłonach polskiej kultury oraz pojęcia: postmodernizmu, trawestacji, ironii, czarnego humoru, przejaskrawienia. Film >>Kos<< Pawła Maślony przedstawiony zostanie również jako przykład niekonwencjonalnego kina biograficznego wykorzystującego motyw zemsty – czytamy na stronie MEN.
Sam Radosław Potrac napisał Facebooku, że w filmie „Kos” fikcja miesza się z faktami historycznymi, a Kościuszko wciąż jest mało znany w Polsce, za to jest wielbiony w USA.
„Starania jednego z bohaterów – Ignaca – o uznanie pochodzenia w sądzie w Krakowie – zgodne jest z prawdą. Nawet chłopi w tych czasach rozumieli znaczenie >>papierka<<. Podobnie jak Jean Lapierre – Domingo – który przybył z Kościuszką do Polski. Po negocjacjach z Moskalami o uwolnienie Kościuszki, wykształcony, znający kilka języków, mężczyzna został księgowym w dobrach Dominika Radziwiłła” – podaje Potrac.
Nauczyciel przypomniał, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się para pistoletów skałkowych darowanych wedle tradycji Kościuszce przez Jerzego Waszyngtona. Na jednym z pistoletów wygrawerowany jest napis: „G. Washington 1783 E Pluribus unum Th. Kosciuszko”.
„Rok 1783 to rok zakończenia amerykańskiej wojny o niepodległość, zaś >>E Pluribus unum<< (łac. „Z wielu, jeden”) to tradycyjne motto Stanów Zjednoczonych. Nazwisko Kościuszko był nie do wymówienia dla amerykanów – także prezydenta – dlatego otrzymał pseudonim KOS. Prawdą jest też wartość ludzi czarnoskórych w porównaniu do białych – 3/5 białego – to jeden czarnoskóry. Tak zapisano nawet w Konstytucji Stanów Zjednoczonych w artykule 1 Konwencji Filadelfijskiej” – czytamy.
Przypomnijmy, że Radosław Potrac jest nauczycielem historii, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczycielem wspomagający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. W konkursie organizowanym przez Głos Nauczycielski został wybrany Nauczycielem Roku 2023.
Lekcję online oraz materiały edukacyjne można znaleźć tutaj
(GN)
NASZ PATRONAT. Historyczne kino akcji. „Kos” w kinach już od piątku 26 stycznia