Miedziana Góra testuje nauczycieli. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków UE

Część samorządów przebadała nauczycieli i pracowników przedszkoli wracających do stacjonarnej pracy w placówkach oświatowych. Jedną z takich gmin jest Miedziana Góra w woj. świętokrzyskim. Jak się okazało, wszyscy przebadani są zdrowi

W ubiegłym tygodniu władze Miedzianej Góry postanowiły umożliwić wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi, którzy mieli powrócić od 25 maja br. do pracy w gminnych placówkach oświatowych testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Próbki do testów pobrano metodą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czyli poprzez pozyskanie wymazu z gardła lub z nosogardzieli. Wymazy trafiły do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc i przebadane w tamtejszym laboratorium.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracyjnych w gminnych szkołach podjąłem decyzję o przebadaniu osób zatrudnionych w oświacie, aby mieć pewność, że do pracy z dziećmi od 25 maja dopuszczamy wyłącznie osoby zdrowe – poinformował Damian Sławski, wójt Miedzianej Góry.

– Chcę zapewnić, że u wszystkich przebadanych osób testy dały wynik negatywny, czyli nie stwierdzono obecności wirusa – dodał.

Jego zdaniem, udostępnienie nauczycielom i pracownikom oświaty testów na koronawirusa zapewniło psychiczny spokój zarówno badanym, jak i rodzicom uczniów, którzy mogą już posyłać dzieci do gminnych szkół i przedszkoli.

Władze gminy postanowiły, że badaniom poddawane będą sukcesywnie kolejne osoby wracające do pracy w lokalnej oświacie.

Zestawy do pobierania wymazów zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

ZNP od kilku tygodni domaga się dobrowolnego testowania nauczycieli i pracowników oświaty, którzy wracają do pracy stacjonarnej z uczniami w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

ZNP do premiera: Nauczyciele i pracownicy oświaty powinni mieć dostęp do testów na koronawirusa

Ministerstwo edukacji uważa, że takie testowanie nie jest konieczne.

MEN nie zamierza testować nauczycieli na obecność koronawirusa

(PS, GN)