Międzynarodowa konferencja w Senacie. „Janusz Korczak i dzieci. Lekcja przeszłości i nadziei w 80. rocznicę śmierci J. Korczaka”

„Nie ma lepszej osoby, na poglądach której możemy się oprzeć, niż Janusz Korczak – jeden z najwybitniejszych polskich pedagogów, który przez całe swoje życie dawał przykład, jak traktować dzieci i młodzież, edukował i wskazywał kierunek, w którym także my dziś powinniśmy podążać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie Międzynarodową Konferencję Korczakowską pt. „Janusz Korczak i dzieci. Lekcja przeszłości i nadziei w 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka”.

Marszałek prof. Grodzki wyraził radość, że w konferencji biorą udział przedstawiciele ponad dwudziestu krajów, podkreślając, że jest „to sytuacja unikalna, i jesteśmy dumni, że możemy udzielić gościny tak znakomitemu gronu”.

W konferencji biorą udział naukowcy, pedagodzy, wychowawcy dzieci i młodzieży. W trakcie obrad będzie mieć miejsce ceremonia dekoracji Orderem Uśmiechu Marty Santos Pais, byłej przedstawicielki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci oraz wręczenie Nagród im. Janusza Korczaka.

Wśród gości honorowych znaleźli się m.in. Marta Santos-Pais, była przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Przemocy wobec Dzieci, oraz Edita Žiobienė, litewska rzeczniczka praw dziecka.

Marszałek Grodzki podziękował za „podjęcie się organizacji tej niezwykłej, ogromnej, wspaniałej konferencji” Międzynarodowemu Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka, kierowanemu przez byłego rzecznika praw dziecka,  Marka Michalaka, Parlamentarnemu Zespołowi do spraw Dzieci, na czele którego stoi senator Alicja Chybicka, oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i Uczelni Korczaka.

„Po 80 latach od tragicznej śmierci Janusza Korczaka i jego wychowanków, jego przesłanie i dziedzictwo są wciąż aktualne. Zwłaszcza dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, której ofiarami – tak jak 80 lat temu w Polsce i innych krajach – padają bezbronne dzieci” – podkreślił prof. Grodzki.

„Kiedy tysiące ukraińskich dzieci, w jednej chwili pozbawionych beztroski dzieciństwa, uciekło przed wojną do naszego kraju, zostali oni przyjęci w sposób odpowiadający wszystkim cywilizacyjnym normom” – przypomniał marszałek, deklarując, że nadal „robimy wszystko, żeby zapewnić im opiekę, poszanowanie ich praw i godności, robimy wszystko, aby poczuły się u nas jak w domu pomimo naturalnej tęsknoty za swoją ojczyzną”.

Konferencję na żywo można śledzić tutaj

(GN)

Fot: Marek Michalak Facebook

Przyznano nagrody im. Janusza Korczaka. Wśród laureatów Wanda Traczyk-Stawska, FDDS i Fundacja Orange

“Pan był dziś taki zły”. Przypominamy artykuł Janusza Korczaka z 1919 r. dla naszego czasopisma