Mija termin zgłaszania prac do Konkursu UE dla Młodych Naukowców – EUCYS 2020

Trwa poszukiwanie kandydatów do reprezentacji kraju na EUCYS 2020, czyli bardzo prestiżowego Konkursu UE dla Młodych Naukowców. W konkursie mogą startować uczniowie szkół średnich oraz studenci I roku, pod warunkiem, że ich praca powstała jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci czeka na zgłoszenia do 15 grudnia.

Finały EUCYS 2020 odbędą się w Salamance w Hiszpanii we wrześniu. Wcześniej – wiosną w Warszawie – odbędzie się sesja plakatowa w ramach Polskiej Edycji EUCYS i to właśnie wówczas jury przyzna nagrody laureatom i wyłoni reprezentację Polski. Udział w konkursie jest bezpłatny, organizator zwraca także koszty podróży i druku plakatów.

W połowie września w bułgarskiej Sofii odbył się finał EUCYS 2019 na który trafiło 100 projektów naukowych z całego świata. Trzy reprezentowały Polskę. Dwa zostały nagrodzone. Jedną z czterech 3. nagród głównych (w wysokości 3500 EUR) zdobył chemik z Warszawy, Antoni Lis. Jedną z nagród specjalnych (tygodniowy wyjazd do CERN w Szwajcarii) zdobyli też konstruktorzy badawczego pojazdu stratosferycznego wielokrotnego użytku – Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński z Trójmiasta.

Młodzi badacze i wynalazcy z Polski niemal co roku odnoszą znaczące sukcesy w EUCYS. W efekcie reprezentacja naszego kraju uzyskała drugą pozycję w łącznym rankingu zdobytych nagród. Ustępujemy tylko Niemcom, wyprzedzamy znacznie zasobniejsze gospodarczo i naukowo państwa!

Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj.

(JK, GN)

Fot: Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci

Prof. Jan Madey: Stypendysta Funduszu to młody człowiek ciekawy świata, z zapałem do nauki