Milczący protest nauczycieli w Wyszkowie. Nie godzą się na kolejne plany cięć w SOSW

Nauczyciele z Wyszkowa protestowali w środę po południu przeciwko cięciom w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Starostwo powiatowe zamierza drastycznie (średnio o 50 proc,.) obniżyć im dodatki za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych. Ale to tylko kropla, która przelała czarę goryczy, bo tamtejszy samorząd oszczędza na oświacie od dawna.

– Zostaliśmy przyparci do muru. W podziękowaniu za pracę praktycznie nie otrzymywaliśmy dodatków motywacyjnych, a teraz pojawił się projekt nowego regulaminu wynagradzania, gdzie średnio obcina się nam 50 proc. dodatków za warunki uciążliwe i trudne co realnie wpływa na obniżenie pensji. W moim przypadku to około 600 zł netto miesięcznie – alarmuje Głos Paweł Befinger prezes ogniska ZNP nr 8 w SOSW w Wyszkowie.

Dodaje, że przez ostatnich kilka lat „samorząd ogranicza też pracę nauczycieli przez absurdalne łączenie klas”. – Gdzie jest dobro dziecka w tym wszystkim?  – pyta retorycznie przedstawiciel ZNP.

W środę o godz. 13:00 odbędzie się sesja Rady Powiatu, na której ma dojść do głosowania w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. – W geście protestu w trakcie trwania sesji Rady Powiatu postanowiliśmy przyjść pod budynek i w milczeniu zgodnie z obowiązującymi przepisami zaprotestować. Niech nasze milczenie będzie wymowne – podkreśla Befinger

Nauczyciele SOSW z Wyszkowa oraz nauczyciele ZSS z Brańszczyka protestują przeciwko obniżkom pensji. Protest przeciw…

Opublikowany przez OSW Wyszków Środa, 24 czerwca 2020

 

Zdecydowana większość (78 na 90 nauczycieli) z SOSW w Wyszkowie podpisała się wcześniej pod listem protestacyjnym do starosty Jerzego Żukowskiego. W obronę pedagogów zaangażował się ZNP z prezesem Oddziału Maciejem Wójcikiem na czele. Decyzję w sprawie oszczędności w ośrodku podejmą jednak radni.

Zarząd Powiatu Wyszkowskiego, który forsuje wdrożenie nowego regulaminu wynagradzania nazywa to „racjonalizacją wydatków”. Cięcia dotkną nauczycieli i terapeutów placówek szkolnictwa specjalnego: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku.

Przypomnijmy, że za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych otrzymują oni dodatki określone m.in. Kartą Nauczyciela. Obecnie są one naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (od 7 do 30 proc.). Zarząd Powiatu proponuje, aby od września dodatki określone zostały kwotowo, co wpłynie znacząco na obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia.

Więcej ten temat problemów SOSW w Wyszkowie pisał lokalny portal tubawyszkowa.pl:

„Od wielu lat oszczędza się na oświacie. Nie skarżyliśmy się do tej pory. Ale naprawdę nie da się więcej oszczędzać!…

Opublikowany przez Tuba Wyszkowa Sobota, 20 czerwca 2020

 

(JK, GN)

Fot: OSW Wyszków/Facebook

„Będzie to przechowalnia, a nie edukacja”. Nauczyciele i rodzice z Sieradza odpowiadają staroście w sprawie cięć w SOSW

Co się dzieje w SOSW w Sieradzu? Łódzki Kurator Oświaty: Jesteśmy zaniepokojeni; były kontrole, które wykazały wiele nieprawidłowości