Minister Czarnek i prezydent Duda odpowiadali na pytania internautów

Będziemy robić wszystko, aby klasy maturalne i ósme klasy szkół podstawowych, wróciły do nauczania stacjonarnego – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) z prezydentem Andrzejem Dudą. – Idea tego, by przerwać naukę w szkołach, nie dotyczyła przede wszystkim ochrony dzieci, które chorują w stopniu minimalnym. Chodziło o ochronę rodziców i seniorów – dodał prezydent, który podczas sesji występował głównie w roli czytającego pytania internautów z tableta.

Prezydent Andrzej Duda wraz z szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem odpowiadali na pytania dotyczące powrotu najmłodszych uczniów do szkół podczas specjalnej relacji na Facebooku. W sesji Q&A wzięli także udział wiceminister Marzena Machałek oraz doradcy prezydenta prof. Andrzej Waśko i Łukasz Rzepecki.

Jedna z internautek, biorących udział w sesji pytała o powrót do szkół maturzystów. „Nauka zdalna nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem” – czytał jej opinię prezydent.  Jak powiedział Czarnek, „ma świadomość, że między innymi zeszłoroczny strajk nauczycieli i pandemia sprawiły, że materiał, który mógł zostać zrealizowany w warunkach stacjonarnych, nie został zrealizowany, gdyż nauka zdalna nie jest tak efektywna, jak stacjonarna”.

„Proszę nie szczuć na nauczycieli” – takie komentarze pojawiły się od razu pod relacją na żywo.

Co z ósmoklasistami i maturzystami?  – Bardzo prosimy dyrektorów i nauczycieli o stosowanie tego przepisu i zapraszanie ósmoklasistów i maturzystów na konsultacje stacjonarne do szkół, co będzie możliwe od 18 stycznia – powiedział Czarnek. – Będziemy robić wszystko, żeby w miarę ograniczania skali pandemii koronawirusa przywracać nauczanie stacjonarne w tych dwóch grupach wiekowych: ósmoklasistów i maturzystów. Mamy świadomość, że przed wami wielkie wyzwanie – egzaminy – dodał.

Szef MEiN zapowiedział też,  „że jeśli obecni siódmoklasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów ósmoklasisty, który będą zdawać w 2022 roku”

Na pytanie, dlaczego do szkół wracają tylko dzieci z klas 1-3, minister Czarnek wskazał, że chodzi przede wszystkim o mobilność społeczeństwa, która powoduje dzienne zwiększenie zakażeń COVID-19. – Uczniowie klas 1-3, to około 1/5 uczniów szkół – stwierdził. – Jeśli chodzi o zakażenia wśród dzieci, to te z klas 1-3 są najmniej narażone na zakażenia. Najmniejsze ryzyko transmisji koronawirusa występuje u dzieci poniżej 10 roku życia – dodał Czarnek. Z kolei według Machałek nauka zdalna wśród dzieci najmłodszych klas jest najmniej efektywna.

Ministra pytano o rozmaite kwestie związane z bezpieczeństwem po powrocie dzieci z klas 1-3 do szkół. Padły pytania m.in o to, jak ma się zasada „jeden nauczyciel – jedna klasa” do pracy nauczycieli języka angielskiego oraz o to, czy dzieci niepełnosprawne lub mające na przykład starszych domowników walczących z chorobami onkologicznymi także będą musiały wrócić do szkół, a jeśli tak – to czy reżim sanitarny zapewni w tym przypadku bezpieczeństwo.

Odnosząc się do kwestii anglistów Czarnek podkreślił, że wszędzie tam, gdzie wprowadzanie zasady „jeden nauczyciel – jedna klasa” będzie możliwe, zostanie to wdrożone. Jeśli nie będzie – dodał – to będą wprowadzane „wszystkie zasady sanitarne i środki ostrożności, by zapewnić im bezpieczeństwo zdrowotne na najwyższym poziomie”. Podkreślił, że „nie ma takiej możliwości, byśmy zrobili nauczanie stacjonarne wszystkich przedmiotów poza językiem angielskim, który byłby zdalnie”.

– Jedna klasa jeden nauczyciel to jest zalecenie, to nie jest przepis obligujący dyrektora (…) Jeśli tylko jest możliwe, to będzie robione, jeśli nie to będą inne środki ostrożności i zasady bezpieczności, które zapewnią bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – stwierdził. Dodał, że 18 stycznia do szkół wracają wszystkie dzieci z  klas  1-3 także niepełnosprawne i te które mają w domach seniorów. I radził przestrzegać zasad higieny w domach.

Minister Czarnek nie wykluczył, że nauczyciele przedszkolni również będą testowani, podobnie jak nauczyciele wracający do szkół po lockdownie. A co ze szczepieniami nauczycieli? – Sytuacja jest dość zero-jedynkowa. Jeżeli zaszczepimy 200 tys. nauczycieli, to nie zaszczepimy 200 tys. seniorów, a to oni są najbardziej narażeni na utratę życia z powodu Covid-19 – stwierdził.  Dodał, że w chwili, kiedy szczepionka będzie dostępna, również nauczyciele zostaną zaszczepieni.

Szefa MEiN  pytano też, co  z podwyżkami dla nauczycieli? – To jest rzecz ważna z punktu widzenia etosu i atrakcyjności zawodu. Będziemy proponować rozwiązania zmierzające do dalszego wzrostu wynagrodzeń – uciął Czarnek.

Prezydent i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zostali też zapytani, dlaczego studenci muszą płacić 100 proc. opłat za korzystanie z możliwości mieszkania w akademiku, podczas gdy w wyniku wprowadzenia nauki zdalnej mieszkają w domach rodzinnych. Czarnek podkreślił, że w wielu wypadkach rektorzy obniżają płatności za korzystanie z akademików dla studentów – w tym część do 50 proc. Prezydent zaapelował, by rozważyć kwestię obniżenia opłat za akademiki.

Kiedy odchudzenie podstawy programowej? – Pracują nad tym zespołu ekspertów – odparł Czarnek. Przyznał, że w polskich szkołach „zbyt wiele chcemy nauczyć w zbyt krótkim czasie”

Internauci pytali też o pomoc psychologiczną w pandemii Minister Machałek przyznała, że na „taką pomoc psychologiczno-pedagogiczną, jakiej potrzebujemy, trzeba 3-4 mld zł”, chwilę wcześniej mówiła, że po raz pierwszy mamy zarezerwowany na ten cel 0,5 mld zł.

Poza prezydentem Dudą w kontekście zdalnego nauczania zaktywizowała się także w mediach społecznościowych jego żona Agata Duda. O zdalnym nauczaniu z perspektywy nauczyciela, wyzwaniach, przed jakimi staną wkrótce uczniowie najstarszych klas i szkole w małej miejscowości jako przyjaznym miejscu do pracy i nauki rozmawiała z dyrektor Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach Kossakach.

(JK, GN)

ZNP spotkał się z Michałem Dworczykiem. Mimo kłopotów ze szczepionkami pojawiła się nadzieja

Szczepienia i sytuacja w przedszkolach. ZNP spotyka się z Michałem Dworczykiem