Minister Nowacka: Podstawa programowa nie powinna być układana w MEN

– Uważam, że w szkole fundamentalny jest nauczyciel. Bo tylko od niego zależy jak ta szkoła będzie wyglądała. Tylko od niego. Bo szkoła jest dla uczniów, to oni mają się kształtować, to dla nich jest tworzony kanon lektur, podstawy programowe, ale bez nauczyciela, który będzie się czuł bezpieczny, autonomiczny, odpowiedzialny, godny to ta cała reszta, to są tylko rzeczy zapisane przez ministrów. Jak się zadba o to żeby nauczyciel chciał, mógł, miał czas i miał siłę, to moim zdaniem polska szkoła będzie i – do tego dążę -najlepszą szkołą na świecie – podkreśliła ministra edukacji Barbara Nowacka podczas Festiwalu Góry Literatury, organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk.

Minister edukacji Barbara Nowacka spotkała się w sobotę z uczestnikami festiwalu Góry Literatury w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.

„Z kanonem lektur szkolnych jest podobnie jak z taktyką gry polskiej reprezentacji piłkarskiej – każdy wie najlepiej jak powinny wyglądać. Ścierające się poglądy na temat tego, co w literaturze najbardziej wartościowe, co a młodzieży jakieś wyobrażenie o rzeczywistości, czego uczą literackie arcydzieła, bywają dyktowane procesami niezrozumiałymi dla większości odbiorców literatury” – tak Fundacja Olgi Tokarczuk zapowiadała rozmowę „O lekturach szkolnych”, którą w ramach festiwalu poprowadził pisarz Irek Grin.

 

– Kanon lektur nie jest odwrotnością indeksu ksiąg zakazanych. Jeśli czegoś w nim nie ma, to nadal można to czytać i omawiać w szkole – mówiła ministra Barbara Nowacka. – Kanon lektur jest pewną podstawą rozumienia kultury i tradycji, historii, kontekstu – ja nie znam ministrów, którzy mieliby takie kompetencje jak osoby, które powinny układać listę lektur –dodała.

– Chciałabym, aby w przyszłości podstawy programowe nie powstawały w ministerstwie, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych, który dostanie do tego upoważnienie, będzie miał na to budżet oraz czas na badanie i słuchanie nauczycieli – deklarowała m.in. ministra edukacji. Szefowa MEN ocenił, że takie rozwiązanie „odpolityczni” pracę nad podstawą programową.

Szefowa MEN podkreśliła, że minister nie powinien decydować o tym, jakie książki znajdą się w kanonie lektur. Według niej listę lektur muszą układać eksperci oraz – przede wszystkim – „praktycy”. Nauczyciele, którzy widzą przez lata co młodzież czyta, co młodzież interesuje – dodała.

Zdaniem Barbary Nowackiej układanie kanonu lektur przez ministra edukacji jest „patologią i wkładaniem ideologii do szkoły”.

– Dziś ten proces wygląda tak, że po pierwsze powstał zespół ekspercki, który odchudzał podstawę programową z języka polskiego (…). Oni złożyli pierwsze propozycje (…) potem lawina uwag, kolejna praca zespołu eksperckiego i spotkania z nauczycielami, znów konsultacje i na końcu wychodzi produkt, lista lektur, pod którą podpisuje się minister. Ja listę lektur przejrzałam tylko dwukrotnie, nie chcąc zakłócać procesu opracowywania kanonu lektur – wyjaśniła Nowacka.

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównym celem były i pozostają aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa oraz regionu.

PLANY NA WAKACJE. Zapraszamy do udziału ankiecie Głosu Nauczycielskiego:

Nauczycielu, jak zamierzasz spędzić w tym roku wakacyjny urlop?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Podczas tegorocznej edycji imprezy, która zakończyła się w niedzielę 14 lipca odbyło się ponad 150 wydarzeń – dyskusji i spotkań z autorami, ale też koncertów, pokazów filmowych, wystaw, dwa przedstawienia teatralne i kilkadziesiąt warsztatów.

(GN)

Fot: Festiwal Góry Literatury

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowy tekst jednolity ustawy Karta Nauczyciela oraz rozporządzenia MEN zmieniające podstawy programowe

Nowa lista lektur raczej dobrze przyjęta przez polonistów. „Uczniom i nauczycielom będzie choć trochę lżej” (komentarze)

Minister Barbara Nowacka o zmianach na liście lektur: Mam prawo mieć negatywny stosunek do „sekty smoleńskiej”