W ciągu dwóch dni zapisów do pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem” samorządy zgłosiły już 800 szkół – poinformowała w piątek w TVP Info ministra edukacji Barbara Nowacka. – Już po pierwszym dniu widzieliśmy ogromne zainteresowanie – podkreśliła. Zapowiedziała, że po zakończeniu szkoleń przeprowadzona będzie ocena pilotażu i jeśli wypadnie pozytywnie, to program kontynuowany będzie w kolejnych latach.
Przypomnijmy, że od czwartku 17 kwietnia szkoły mogą się zgłaszać do pilotażowego programu MEN i MON „Edukacja z wojskiem”. – Od 6 maja do 20 czerwca w szkołach będą przeprowadzone specjalne moduły spotkań z żołnierzami, którzy będą uczyć podstawowych umiejętności w sposób dostosowany do dzieci – tłumaczyła Nowacka. Dodała również, że moduły będą dotyczyć również kwestii cyberzagrożeń czy dezinformacji.
– Patrząc na otaczający nas świat i widok zaniedbań, które przez ostatnie lata powstały, wraz z panem ministrem Kosiniakiem-Kamyszem rozmawialiśmy o tym, co zrobić, żeby polska młodzież była odporna, bo odporność społeczeństwa na zagrożenia, umiejętność pomocy sobie i innym w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważna – wskazała.
💬 „Patriotyzm to także umiejętność wsparcia innych w sytuacji kryzysowej. To umiejętność zachowania się, gdy dzieje się coś złego. Polska jest silna i bezpieczna w NATO, ale młodzież musi wiedzieć, że poradzi sobie w każdej trudnej sytuacji” – mówiła @barbaraanowacka w programie…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 19, 2024
Jak podkreśliła, „podstawowa wiedza o zagrożeniach, o alarmach, o tym jak bezpiecznie się ewakuować jest po prostu elementarna”.
❗ W związku z dużym zainteresowaniem programem „Edukacja z wojskiem”, realizowanym we współpracy @MEN_GOVPL i @MON_GOV_PL, uruchomiliśmy specjalną infolinię dla samorządów zainteresowanych zgłoszeniem szkół do udziału w przedsięwzięciu.
❔ Zapraszamy także do zapoznania się z…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 22, 2024
– Mówimy dużo o patriotyzmie, a patriotyzm to też umiejętność wsparcia innych w sytuacji kryzysowej. To umiejętność zachowania się, gdy dzieje się coś złego. Polska jest silna i bezpieczna w NATO, ale młodzież musi wiedzieć, że poradzi sobie w każdej trudnej sytuacji – podkreśliła.
(GN)
Fot: MEN