Minister Nowacka: W dwa dni 800 szkół zgłosiło się do programu „Edukacja z wojskiem”

W ciągu dwóch dni zapisów do pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem” samorządy zgłosiły już 800 szkół – poinformowała w piątek w TVP Info ministra edukacji Barbara Nowacka. – Już po pierwszym dniu widzieliśmy ogromne zainteresowanie – podkreśliła. Zapowiedziała, że po zakończeniu szkoleń przeprowadzona będzie ocena pilotażu i jeśli wypadnie pozytywnie, to program kontynuowany będzie w kolejnych latach.

Przypomnijmy, że od czwartku 17 kwietnia szkoły mogą się zgłaszać do pilotażowego programu MEN i MON „Edukacja z wojskiem”. – Od 6 maja do 20 czerwca w szkołach będą przeprowadzone specjalne moduły spotkań z żołnierzami, którzy będą uczyć podstawowych umiejętności w sposób dostosowany do dzieci – tłumaczyła Nowacka. Dodała również, że moduły będą dotyczyć również kwestii cyberzagrożeń czy dezinformacji.

– Patrząc na otaczający nas świat i widok zaniedbań, które przez ostatnie lata powstały, wraz z panem ministrem Kosiniakiem-Kamyszem rozmawialiśmy o tym, co zrobić, żeby polska młodzież była odporna, bo odporność społeczeństwa na zagrożenia, umiejętność pomocy sobie i innym w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważna – wskazała.

Jak podkreśliła, „podstawowa wiedza o zagrożeniach, o alarmach, o tym jak bezpiecznie się ewakuować jest po prostu elementarna”.

– Mówimy dużo o patriotyzmie, a patriotyzm to też umiejętność wsparcia innych w sytuacji kryzysowej. To umiejętność zachowania się, gdy dzieje się coś złego. Polska jest silna i bezpieczna w NATO, ale młodzież musi wiedzieć, że poradzi sobie w każdej trudnej sytuacji – podkreśliła.

(GN)

Fot: MEN

W szkołach ruszy pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. „Potrzeba dobrej edukacji o obronności jest niezbędna”