Po dyskusjach w ministerstwie podjęłam decyzję, by przeznaczyć dodatkowe 20 mln zł na program „Podróże z klasą” – powiedziała podczas wtorkowej konferencji szefowa MEN Barbara Nowacka. Dodała, że w najbliższy poniedziałek 22 lipca ruszy kolejna tura, podczas której będzie można zgłaszać się do programu, a zasada przy zgłaszaniu jest taka sama – kto pierwszy ten lepszy.
Przypomnijmy, że program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
🎥 Rozszerzenie programu „Podróże z klasą”
Link do transmisji 👇https://t.co/ZIUDnZRcuO
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 16, 2024
W tegorocznej edycji programu pozytywnie rozpatrzono 2283 wnioski, które spełniły wymagania formalne przedsięwzięcia. Nabór wniosków ruszył 16 czerwca o godz. 10.00. W ciągu pierwszych 12 minut zarejestrowano ponad 2,2 tys. wniosków, wyczerpując pulę środków przeznaczonych na jego realizację w tym roku.
Lista wszystkich szkół, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie została opublikowana na stronie internetowej MEN.
W przyszłym roku zasady naboru do programu miałyby być zmodyfikowane. Jak wyjaśniła szefowa MEN szkoły, które skorzystały z dofinansowań będą mogły być zgłaszane w drugiej kolejności.
💬 „W edycji wiosennej, w przyszłym roku szkolnym planujemy wprowadzić zmiany do programu Podróże z klasą. Aby wyrównać szanse, składanie wniosków będzie możliwe w pierwszej kolejności dla tych szkół, którym nie uda się skorzystać z programu w bieżącej edycji” – mówiła ministra…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 16, 2024
Minister Nowacka została zapytana na konferencji o wynagrodzenia dla nauczycieli prowadzących wycieczki. Powtórzyła, że wymaga to uregulowania.
– Pracuje zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli i mam nadzieję, że zostanie tam wypracowany mechanizm, który pozwoli sytuację wynagrodzeń nauczycieli uregulować – stwierdziła. – W momencie gdy nie ma takiego narzędzia prawnego faktycznie są pewne nierówności, w jednych szkołach nauczyciele są wynagradzani przez samorządy, w innych nie. Dlatego dofinansowałam wycieczki w 100 procentach żeby też przeciąć dyskusję, tak jak było w poprzednich programach za czasów rządów PiS, gdzie 20 proc. dopłacali zazwyczaj rodzice i pojawiały się dyskusje, że rodzice płacą za nauczyciela. Nie podoba mi się ten sposób myślenia dlatego dofinansowujemy wycieczkę w 100 proc. i dotyczy to też pobytu i wyżywienia nauczyciela – mówiła.
Dodała, że ewentualną nowelizację prawa powinny przygotować związki zawodowe w porozumieniu z organami prowadzącymi.
Komunikat MEN tutaj
(GN)
„Podróże z klasą”. MEN ogłosiło listę dofinansowanych wycieczek