– Decyzja o pozostawieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak na stanowisku to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ jej wypowiedź może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu – ocenił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski i kolejny raz opowiedział się za dymisją kurator, która nazwała szczepienia przeciwko Covid-19 „eksperymentem”. Także Rada Medyczna przy premierze opublikowała stanowisko, w którym podkreśliła, że negowanie wartości szczepień przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych.
Szef MZ w TVN24 kolejny raz komentował wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która nazwała szczepienia przeciwko COVID-19 „eksperymentem”.
Wypowiedź tę już wcześniej skrytykował zarówno minister zdrowia, jak i szef MEiN Przemysław Czarnek. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki ogłosił jednak, że dymisji małopolskiej kurator oświaty nie będzie. „Niefortunnie się wypowiedziała na temat szczepień, ale uważamy, że to nie jest powód do odwołania” – podkreślił Terlecki.
Niedzielski we wtorek powiedział, że wypowiedź kurator była skrajnie nieodpowiedzialna. Jednocześnie wskazał, że decyzję w sprawie ewentualnej dymisji kurator podejmuje m.in. minister Czarnek, „który wie, że podejmując decyzję o niezwolnieniu takiego urzędnika państwowego to bierze na siebie odpowiedzialność”.
„Wypowiadanie się urzędników powinno mieć jakąś konwencję – bo to jest urzędnik państwowy, który powinien reprezentować punkt widzenia polityki państwa w danym zakresie. Patrząc z mojej perspektywy, nie wyobrażam sobie, żeby jakiś dyrektor NFZ czy inspektor sanitarny z mojego resortu wypowiadał się na temat polityki edukacyjnej w Polsce, więc to już jest pewnego rodzaju nietakt” – powiedział.
Szef MZ podtrzymał swoją opinię, że kurator Nowak powinna zostać zwolniona, a decyzja o pozostawieniu jej na stanowisku „to branie na siebie odpowiedzialności za to, jaki wpływ ta wypowiedź, to zamieszanie, może mieć na ludzi, którzy nie podejmą decyzji o szczepieniu czy o przyjęciu trzeciej dawki czy, w ogóle, szczepieniu się wśród nauczycieli”.
Niedzielski pytany, czy jest porozumienie między resortami edukacji a zdrowia w sprawie ewentualnego obowiązku szczepień wśród nauczycieli powiedział, że „ta sytuacja, która dotyczy pani kurator Nowak pokazuje jednak, że ten dialog jest bardzo trudny, wyznajemy nieco inne systemy wartości i system rozumienia tego, na czym polega obrona życia ludzkiego w sytuacji skrajnej, w pandemii”. „Ja absolutnie wyznaję prymat ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a nie chwilowej potrzeby przypodobania się silnie krzyczącej grupie” – dodał.
Także Rada Medyczna przy premierze opublikowała stanowisko, w którym podkreśliła, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych.
Pismo, w imieniu Rady Medycznej, podpisał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Rada Medyczna podkreśliła, że szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii.
„Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień zwiększają liczbę ofiar pandemii. W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych” – napisano w poniedziałkowym stanowisku Rady.
Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący prof. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.
(JK, PAP)
Czarnek o odwołaniu kurator Nowak: To nie jest tylko decyzja ministra. Czynności trwają