Ministerstwo Rodziny: Od lipca nie trzeba będzie składać wniosku o przyznanie 500 plus; zasiłek opiekuńczy dla rodziców wydłużony

W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” Wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021 roku – przypomina Ministerstwo Rodziny. Resort poinformował też, że kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca wydłużamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia.

Do tej pory, aby skorzystać z programu „Rodzina 500 plus” trzeba było złożyć wniosek – nabór wniosków o świadczenia ruszał co roku 1 lipca. W 2020 roku nastąpiła jednak ważna zmiana dla osób pobierających 500 plus: od lipca nie trzeba będzie składać nowego wniosku o przyznanie tego świadczenia. Wniosek złożony w ubiegłym roku oznacza świadczenia przyznane do końca maja 2021 r.

Osoby, które do tej pory nie pobierały 500 zł na dziecko, w każdej chwili mogą przystąpić do programu, jeśli spełniają warunki. Wystarczy wówczas złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić na przykład online za pośrednictwem:

>>portalu Emp@tia,

>>Platformy Usług Elektronicznych ZUS,

>> bankowości elektronicznej.

Ministerstwo Rodziny zapowiedziało także niewielkie zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Mowa o okresie przyznawania świadczenia. Od 2021 roku funkcjonować będzie docelowy roczny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.

Resort poinformował też, że kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca wydłużamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki oświatowej nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało.

(JK, GN)

Nowe 500+. Prof. Ryszard Szarfenberg o efektach programu: wpływ na demografię – skromny, na ubóstwo – dość oczywisty

Zamknięcie szkoły – świadczenia dla rodzica. Zasiłek opiekuńczy – kiedy i dla kogo?