Ministerstwo Sportu ogłosiło dwa nowe programy: „Aktywna Szkoła” oraz budowy kompleksów sportowych Orlik

Ministerstwo Sportu i Turystyki zainaugurowało program „Aktywna Szkoła”, którego celem jest umożliwienie przede wszystkim dzieciom i młodzieży korzystanie z przyszkolnych obiektów sportowych. W tym roku ma być na niego przeznaczonych ok 260 milionów złotych. Minister Sławomir Nitras ogłosił też nowy program budowy kompleksów sportowych Orlik. Budżet na realizację programu w 2024 roku to 225 mln zł. Program uwzględnia nie tylko budowę boisk, lecz także uzupełnienie kompleksu Orlik o nowe funkcjonalności.

– Obiekty sportowe w szkołach są z niezrozumiałych powodów zamknięte po lekcjach. Chcemy to zmienić i otworzyć je dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest to, aby otwarta, ogólnodostępna infrastruktura sportowa stała się miejscem aktywizacji sportowej społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży. Chcemy, aby Polacy mogli swobodnie korzystać z obiektów sportowych zarówno przyszkolnych, jak i samorządowych. Poprzez program „Aktywna Szkoła” będziemy finansowo wspierać szkoły i samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej wśród uczniów, a także całych rodzin – powiedział minister sportu Sławomir Nitras.

– Nadwaga, otyłość, wady postawy, choroby cywilizacyjne to problemy, z którymi się mierzymy. Priorytetem i misją ministerstwa powinny być jak najszersze działania umożliwiające aktywizację Polaków –  dodał Nitras.

Program „Aktywna Szkoła” zakłada dofinansowanie trzech zadań:

>> Wspieranie działań sportowych na terenie szkół w weekendy (soboty, niedziele)

>> Wspieranie działań aktywizujących prowadzonych na samorządowych (w tym szkolnych) obiektach sportowych

>> Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Projekt zakłada wyłonienie na okresy trzyletnie organizatorów zajęć, którzy zadbają o rekrutację osób prowadzących. Wkrótce ma zostać uruchomiony równoległy program „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego”, a na obie inicjatywy resort ma zamiar przeznaczyć w bieżącym roku 335 milionów złotych.

Powstaną też kolejne Orliki

Minister Sportu Sławomir Nitras ogłosił też nowy program budowy kompleksów sportowych Orlik. Budżet na realizację programu w 2024 roku to 225 mln zł. Program uwzględnia nie tylko budowę boisk, lecz także uzupełnienie kompleksu Orlik o nowe funkcjonalności.

„Celem programu jest budowa nowych kompleksów sportowych, które nie tylko spełnią najwyższe standardy jakościowe, ale także będą otwarte i przyjazne dla wszystkich – niezależnie od wieku, płci czy umiejętności fizycznych. Orliki to obiekty, które promują aktywność fizyczną, ale też wzmacniają więzi społeczne i integrują lokalne społeczności” – czytamy w komunikacie.

Nabór wniosków w ramach Programu budowy kompleksów sportowych Orlik – edycja 2024 odbędzie się w dniach 2 kwietnia – 30 kwietnia 2024 r.

W ramach naboru możliwe jest uzyskanie dofinansowania na:

>> Budowę kompleksu sportowego Orlik składającego się z:  Boiska piłkarskiego o wymiarach min. 30 x 62 m o nawierzchni z trawy syntetycznej, boiska wielofunkcyjnego o wymiarach min. 19 x 32 m o nawierzchni poliuretanowej, Zaplecza sanitarno-szatniowego, oświetlenia kompleksu, ogrodzenia kompleksu, stojaków rowerowych.

>> Fakultatywny obiekt sportowy. Celem jest uzupełnienie obligatoryjnej wersji kompleksu Orlik o nowe funkcjonalności (np. skate park, pump track, bieżnia okrężna, bieżnia prosta, kort tenisowy, sprawnościowy plac zabaw, nowe boisko itp.).

(GN)

MEN: W szkołach ruszają testy sprawnościowe w ramach programu „Sportowe talenty”