Mirosław Kozik przygotował kolejną petycję do prezydenta. Tym razem ws. lex Czarnek 2.0. „Doszczętnie sparaliżuje polską szkołę”

„W związku z próbą przeforsowania ustawy „Lex Czarnek 2.0” – godzącej w otwartą szkołę, ograniczającą możliwości i umiejętności ucznia, nauczyciela, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządowców zwracamy się do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy „Lex Czarnek 2.0″” – czytamy m.in. w petycji, której autorem jest Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i przewodniczący Śląskiego Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP.

Według autora petycji „krytyczne głosy ekspertów, środowisk edukacyjnych, uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców stanowią podstawę demokratycznych społeczności, aby żądać weta tej ustawy przez Prezydenta RP”.

„Zwracając uwagę na fakt, że pierwsza ustawa „Lex Czarnek” odrzucona została przez Senat, a w Sejmie RP przeforsowana została znikomą większością kilku głosów, wskazać należy jak wielką polaryzację powoduje i jak bardzo skierowana jest przeciwko zdecydowanej większości środowiska edukacyjnego” – czytamy.

„ (…)Jeżeli nie dojdzie do prezydenckiego weta, ustawa „Lex Czarnek 2.0″ wprowadzi: – szkołę całkowicie sparaliżowaną biurokratycznymi decyzjami kuratora – szkołę godzącą w swobody obywatelskie, otwartość i tolerancję – szkołę, w której kreatywność, pomysły i możliwości uzależnione zostaną od urzędniczego podpisu”- ocenia Kozik.

Jak zaznacza ustawa „Lex Czarnek 2.0” doszczętnie sparaliżuje polską szkołę, łamiąc moralne kręgosłupy uczniów i nauczycieli.

„Dlatego podkreślając tak ogromny opór społeczny przeciwko ustawie, apelujemy do Pana Prezydenta, aby odrzucił ustawę – cementując autonomiczną i jedyną słuszną dla środowiska postawę jak w przypadku weta przy pierwszej odsłonie „Lex Czarnek”” – głosi petycja.

„Panie Prezydencie – podpis pod „Lex Czarnek” może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady, uderzając w dobro ucznia, nauczyciela, przyszłość i zrównoważony rozwój każdego obywatela. Ustawa „Lex Czarnek” dotyczy najważniejszej sfery życia każdego narodu. Żądamy weta w obronie przyszłości i dobra każdego młodego człowieka oraz całego sektora oświaty” – czytamy w petycji.

Podpisy pod petycją można składać tutaj

Przypomnijmy, że to kolejna petycja Kozika ws. lex Czarnek. Pod pierwszym wnioskiem o zawetowanie ustawy Prawo oświatowe (lex Czarnek) w ciągu tygodnia zebrał ponad 6500 podpisów.

(JK, GN)

Mirosław Kozik: Decyduje tabela wynagrodzeń. Nauczyciela musi być stać na dobrą książkę, na bilet do teatru

Nauczyciel z Pszczyny złożył petycję do prezydenta o zawetowanie Lex Czarnek. Zebrał pod nią ponad 6,5 tys. podpisów

Co dalej z Lex Czarnek? Prace nad projektem wstrzymano. Na razie…

„Nie ma zgody na Lex Czarnek 2.0!” Organizacje społeczne apelują o odrzucenie zmian w prawie oświatowym (petycja)