Można już rejestrować dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienia przeciwko Covid-19. Akcja szczepień ruszy 16 grudnia

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Pierwsze e-skierowania zostały wystawione w niedzielę. Dzieciom będzie podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech. W Polsce dzieci w wieku 5-11 lat jest ponad 2 mln 600 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zapisy mają odbywać się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłych, a także dzieci w wieku 12-17 lat. Są cztery możliwe sposoby.

>> Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię (989)

>> E-rejestracja na pacjent.gov.pl

>> Kontakt z wybranym punktem szczepień

>> SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

„Szczepienia rozpoczniemy w czwartek. Do tej pory punkty szczepień – jest ich w granicach 8 tys. – wystawiły zapotrzebowanie na 150 tys. dawek szczepionek, ale to zapotrzebowanie cały czas jest składane” – mówił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że punkty szczepień wystawiły również 40 tys. slotów, „czyli miejsc do obsługi małych pacjentów”.

Rzecznik MZ zachęcił do odwiedzenia strony internetowej resortu. „Tam jest karta kwalifikacji do szczepienia” – dodał. Podkreślił, że dzieci muszą mieć wykonane szczepienie w towarzystwie rodziców w punktach szczepień, w których jest lekarz – i to on kwalifikuje do szczepienia.

W poniedziałek dotarła do Polski dostawa 1,1, mln dawek dziecięcych szczepionek przeciw COVID-19 od Pfizer-BioNTech. – Kolejna dostawa planowana jest w styczniu – poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21. dni między dawkami. Ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki, bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy dawkami.

W przypadku dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat podstawowy szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat obejmuje podanie trzech dawek: dwóch dawek w odstępie co najmniej 21. dni oraz dawki dodatkowej (uzupełniającej), podawanej w odstępie co najmniej 28 dni po ukończeniu 2-dawkowego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Specjalny komunikat resortu zdrowia na temat szczepień dzieci w wieku 5-11 lat jest dostępny tutaj

(JK, PAP)

Europa rusza ze szczepieniami dzieci w wieku 5-11 lat. We Włoszech pomogą klauni i żonglerzy, Dania już zaszczepiła co 7. dziecko

Czarnek: Będziemy przekonywać rodziców do szczepień dzieci racjonalnie, a nie tępą propagandą

Jest projekt rozporządzenia dopuszczający szczepienia 5-latków. Mają ruszyć 16 grudnia