Na zaproszenie ZNP do Polski przyleciała przewodnicząca amerykańskiego związku zrzeszającego nauczycieli (AFT)

Z wizytą w Polsce przebywa Randi Weingarten, przewodnicząca amerykańskiego związku zawodowego zrzeszającego nauczycieli –American Federation of Teachers (AFT), która przyjechała do Warszawy na zaproszenie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W poniedziałek rano szefowa AFT spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

Po południu Randi Weingarten odwiedzi warszawskie szkoły, aby porozmawiać z nauczycielami i dziećmi – uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną schronili się w Polsce oraz wyrazić solidarność i wsparcie. W najbliższych dniach Randi Weingarten m.in. odwiedzi też granicę polsko-ukraińską w Medyce.

– Jak wielu innych, z przerażeniem patrzę na barbarzyństwa Wladimira Putina oraz podziwiam  determinację i wolę Ukraińskich ludzi – mówi Głosowi Nauczycielskiemu Randi Weingarten. – AFT zbiera fundusze na pomoc w przesiedleniu nauczycieli i dzieci przesiedlonych w wyniku wojny w Ukrainie.

Przypomnijmy, że w marcu 2022 r. do Polski przyjechał David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International), by odbyć kilka spotkań w sprawie uchodźców z Ukrainy i zrozumieć sytuację edukacyjną dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Jego wizytę także organizował ZNP. David Edwards rozmawiał z nauczycielami i związkowcami z ZNP, z władzami Warszawy, był w warszawskim I LO, na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na Bielanach, gdzie oglądał, jak wyglądają działania pomocowe dla uchodźców – szczególnie tych najmłodszych.

Dwa punkty pobytowe na Bielanach, gotowych na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, które zorganizowano w kompleksie sportowym oraz w hali liceum pokazywał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Więcej informacji z wizyty przewodniczącej AFP na stronie ZNP

(GN)

David Edwards: Polacy we wspaniały sposób solidaryzują się z Ukraińcami i udzielają pomocy