Naszym głównym celem jest prezentacja pozytywnej, kreatywnej, bezpiecznej strony internetu. Jako Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w dużej mierze informujemy i ostrzegamy przed zagrożeniami, które niesie surfowanie w sieci. Natomiast podczas forum chcemy mówić o na profilaktyce, chcemy pokazać jak zachować równowagę pomiędzy negatywami i pozytywami korzystania z internetu. Tych pozytywnych stron jest oczywiście więcej i na tych dobrych stronach zamierzamy się skupić – mówi Maciej Kępka, koordynator Digital Youth Forum Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Z Maciejem Kępką, koordynatorem Digital Youth Forum Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, rozmawia Jarosław Karpiński
10 czerwca odbędzie się szósta edycja Digital Youth Forum. Jaka główna idea przyświeca forum?
– Naszym głównym celem jest prezentacja pozytywnej, kreatywnej, bezpiecznej strony internetu. Jako Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w dużej mierze informujemy i ostrzegamy przed zagrożeniami, które niesie surfowanie w sieci. Natomiast podczas forum chcemy mówić o na profilaktyce, chcemy pokazać jak zachować równowagę pomiędzy negatywami i pozytywami korzystania z internetu. Tych pozytywnych stron jest oczywiście więcej i na tych dobrych stronach zamierzamy się skupić.
Bo głównym sposobem profilaktyki jest zachęcanie do korzystania z sieci w pozytywny sposób, wskazywanie pełnej palety niesamowitych możliwości jakie daje internet. To będzie główny temat forum. Warto podkreślić, że osoby, które na nim wystąpią czerpią z sieci i rozwijają swoje pasje dzięki niej. Pojawi się jednak także temat bezpieczeństwa i zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
Do kogo jest adresowane forum?
– Głównie do młodzieży. Zachęcamy klasy VII-VIII i uczniów szkół średnich do wspólnego udziału w wydarzeniu. To jest nasza główna grupa docelowa. Natomiast ważne jest dla nas to, by razem z młodzieżą forum śledzili nauczyciele, żeby wymieniać się doświadczeniami. Oczywiście zachęcamy też do udziału osoby indywidualne. W takich spotkaniach uczestniczą też często pracownicy różnych organizacji pozarządowych, edukatorzy. Chcemy, żeby forum było miejscem inspiracji. Zachęcamy także do wykorzystywania materiałów przygotowanych w ramach forum do dyskusji na temat możliwości korzystania z internetu.
Jak się zgłosić do udziału w tym wydarzeniu?
– Żeby wziąć udział w forum należy zarejestrować klasę na stronie digitalyouth.pl. Nauczyciele zgłaszają swoje klasy, podają nazwę swojej szkoły i liczbę uczniów, którzy będą brali udział w wydarzeniu. Można się zgłaszać niemal do samego dnia transmisji, czyli do 10 czerwca. Choć najlepiej zgłosić akces do 9 czerwca. W dzień transmisji należy wejść na stronę internetową forum i tam będzie prowadzona transmisja. Nie ma żadnych haseł, nie trzeba zakładać konta, udział w forum jest oczywiście bezpłatny.
Zachęcamy do rejestracji dlatego, że daje ona dodatkowe możliwości np. wzięcia udziału w konkursach, czy uzyskanie przez nauczycieli odpowiednich zaświadczeń, że wzięli udział w forum. Dzięki rejestracji jesteśmy też w stanie oszacować, ile osób weźmie udział w wydarzeniu co dla nas też jest bardzo ważne. Natomiast sama transmisja będzie otwarta.
Jak wyglądały poprzedni edycje tego wydarzenia?
– To jest już szósta edycja Digital Youth Forum i po raz drugi odbywa się w pełni online. Pierwsze edycje organizowaliśmy w Centrum Nauki Kopernik, tam zapraszaliśmy 400-500 młodych osób, które brały udział w spotkaniu na żywo. Później wprowadziliśmy częściowe transmisje w sieci i to doświadczenie umożliwiło nam płynne przejście do zdalnej formy przedsięwzięcia w grudniu 2020 r. Rok temu w wydarzeniu wzięło udział 20 tys. młodych osób, czyli bardzo dużo.
Mamy nadzieję, ze w rym roku rekord uczestników zostanie pobity. Tym bardziej, że nie mamy żadnych ograniczeń jeśli chodzi o liczbę uczestników. Zachęcamy także nauczycieli i uczniów do interakcji, w trakcie forum będzie aktywny czat. Forma spotkania będzie trochę inna niż w 2020 r., bo wtedy wydarzenie odbywało się w warunkach zdalnego nauczania. W tym roku najprawdopodobniej będzie to wyglądało w taki sposób, że transmisje będą prowadzone w klasach. Uczniowie pod opieką nauczycieli będą mogli śledzić przebieg forum na ekranach monitorów.
Dziękuję za rozmowę.