W tym roku po raz 31. odbędzie się misyjny program Fundacji Nasza Ziemia – Akcja Sprzątanie świata – Polska. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia i od początku walor edukacyjny i promocja idei nieśmiecenia w naturze są najważniejszym elementem tej Akcji. Wielki finał Akcji odbędzie się tradycyjnie w trzeci weekend września: 20, 21 i 22 września. Głos Nauczycielski jest po raz kolejny jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania świata rozpoczyna czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi Fundacja Nasza Ziemia dała sygnał do startu – 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska, którąaw tym roku odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”.
Dlaczego taka myśl przewodnia?
„Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Tym hasłem chcemy podkreślić ogromną rzeszę tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi. Rejestracja do 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska odbywa się na stronie: www.sprzatanieswiata.pl” – czytamy m.in. w materiałach organizatorów.
Tegoroczny plakat zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta grafik, który niemal od początku działalności Fundacji Nasza Ziemia ofiarowuje swoje dzieła i swój niezwykły talent z serca i non-profit.
Jego tegoroczny plakat znakomicie puentuje hasło wybrane dla trzydziestej pierwszej odsłony Akcji, która przypada na 30. lecie działalności Fundacji Nasza Ziemia, koordynatora tej Akcji. Wszystkie plakaty zaprojektowane dla Akcji Sprzątanie świata – Polska, znajdują się na naszej stronie: https://naszaziemia.pl/akcja-sprzatanie-swiata
„30. ekologicznych nawyków na 30- lecie Fundacji Nasza Ziemia” to tytuł materiału edukacyjnego, który będzie w tym roku towarzyszył 31 Akcji.
W piątek, 20 września, Fundacja Nasza Ziemia da sygnał do startu ogólnopolskich sprzątań finałowych, które tego dnia podejmują przede wszystkim placówki edukacyjne: szkoły i przedszkola, ale też mieszkańcy miast i wsi we współpracy z Urzędami Miast i Gmin. Fundacja Nasza Ziemia również tego dnia posprząta ulubione miejsce wypoczynku warszawiaków.
„Tego dnia, zebrane odpady będą zasygnalizowaniem problemu zaśmiecenia Planety a nasze działania głośnym głosem: Stop śmieceniu w miejscach pięknych z natury! Tym razem do posprzątania na start 31. Akcji Sprzątanie świata w Polsce, wybraliśmy Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie. To wyjątkowe miejsce w sercu Stolicy Polski jest naszym narodowym skarbem, o który powinniśmy się wszyscy troszczyć, nie śmiecić i nie niszczyć w tym miejscu przyrody” – informują organizatorzy.
„Tereny zielone rezerwatu posprzątamy wspólnie z przedstawicielami placówek oświatowych (szkół i przedszkoli), które są najważniejszymi uczestnikami tej najstarszej i największej praktycznej lekcji poszanowania środowiska naturalnego oraz Partnerami i Patronami zaproszonymi na wydarzenie. Do Akcji przyłączą się również nurkowie wolontariusze, którzy posprzątają śmieci z dna Jeziora Czernikowskiego. Współgospodarzem Pierwszego Dnia Wielkiego Finału 31 Akcji Sprzątanie świata – Polska jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej” – informuje Fundacja Nasza Ziemia.
W sobotę 21 września organizatorzy zapraszają na Podwodny Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska do Poznania na Plażę Parkową Jeziora Kierskiego.
Zwieńczeniem pełnego emocji dnia i podziękowaniem dla wszystkich uczestników sprzątań w całej Polsce będzie Koncert zespołu Josse Torres & Havana Dreams, który porwie nas do tańca gorącymi kubańskimi rytmami.
Ze sceny organizatorzy dokonają również pierwszego podsumowania wyników 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Partnerami wydarzenia są: Miasto Poznań, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, T-Mobile, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Magazyn Perfect Diver, Przystań Kiekrz, Spółka Wodna Ochrony Jeziora Kierskiego, oraz Aquanet.
W tym roku, po raz pierwszy w historii Akcji odbędzie się „Sprzątanie Twórców”. 1 października w Warszawie na terenach zielonych przy ulicy Nocznickiego spotkają się pisarze, piosenkarze, aktorzy, autorzy tekstów, graficy, jednym słowem ludzie o wielu talentach artystycznych, by na zakończenie 31. edycji Akcji Sprzątanie świata w Polsce wygłosić szczególny manifest nieśmiecenia – wezwanie do troski o Matkę Ziemie płynące prosto z serc ludzi nie tylko utalentowanych, ale również wrażliwych na naturę.
Pomysłodawcami tego wydarzenia, a zarazem osobami, które stworzyły Komitet Organizacyjny wydarzenia są Ewelina Flinta, Magdalena Kumorek i Grzegorz Kasdepke – ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia i Akcji Sprzątanie świata. Ewelina Flinta i Grzegorz Kasdepke są również członkami Rady Fundacji, a Magdalena Kumorek podczas tego wyjątkowego wydarzenia otrzyma akt nominacji na Ambasadorkę.
Serdecznie zapraszamy! Dołączajcie do Straży Czystej Ziemi podczas Wielkiego Finału 31 Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Więcej na temat akcji na stronie Fundacji Nasza Ziemia tutaj oraz w Głosie (nr 35-36 z 28-4 września) w wywiadzie z Beatą Butwicką, prezeską Zarządy Fundacji Nasza Ziemia
(GN)
Fot: Fundacja Nasza Ziemia
Nasz patronat: Znamy ostateczne wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!