Nasz patronat: Znamy ostateczne wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!

„Sprzątanie świata – Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się nieprzerwanie od 30 lat. W tym roku w Akcji udział wzięło ponad pół miliona osób. Tegoroczne efekty – 490 ton zebranych śmieci – pokazują, że niestety nadal mamy problem ze śmieceniem w naturze, ale jednocześnie rośnie grono osób angażujących się w działania na rzecz czystej planety” – podsumowuje Fundacja Nasza Ziemia.

W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem. Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.

Uczestnicy Akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kilogramy śmieci!

„Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak: butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe, czy pozostałości po remontach” – podsumowuje Fundacja Nasza Ziemia, organizator Akcji w Polsce.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska.

„Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata – Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy Akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami, czy zakopane w piasku na plaży” – czytamy w komunikacie.

(GN)

Fot: Fundacja Nasza Ziemia/Facebook

Podsumowanie „Sprzątania świata”. Grzegorz Mikosza: Idziemy na rekord: około pół miliona uczestników!

Nasz patronat. Wystartował 30. Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska! „Stop śmieceniu w naturze”