Nasz patronat. Fundacja na rzecz Wielkich Historii ruszyła z konkursem „Śladami Bohaterów Armii Krajowej”

Fundacja na rzecz Wielkich Historii ogłosiła nowy konkurs, który nosi nazwę „Śladami bohaterów Armii Krajowej”. Jest to konkurs skierowany do młodych ludzi, którzy pod przewodnictwem nauczyciela, rodzica tworzyć będą projekt, w którym opiszą odnalezione ślady (miejsca, osoby) polskiego ruchu oporu z ich lokalnej przestrzeni. Głos Nauczycielski jest patronem medialnym wydarzenia.

„Z okazji 80. rocznicy powołania AK zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w podróż śladami bohaterów i bohaterek – osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów” – czytamy m.in. w informacji prasowej.

W ramach konkursu młodzi ludzie poznają historię ruchu oporu z ich najbliższej okolicy – poszukają ich w opowieściach swoich bliskich, lokalnych muzeach, archiwach społecznych czy bibliotekach. Efekty swoich poszukiwań przedstawią w aplikacji ToTuBy, a także w formie relacji Instastories.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii do udziału zaprasza liderów (nauczycieli, animatorów, rodziców) z młodzieżą w 3-osobowych grupach, na wzór trójek, podstawowych komórek konspiracyjnych w czasie okupacji.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 30 czerwca 2022 roku przez formularz na stronie tutaj. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 27 września w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Ale już w najbliższy czwartek 3 marca w ramach konkursu Śladami Bohaterów AK odbędzie się webinar pt: „Jak poszukiwać źródeł lokalnej historii?”.

Na spotkaniu Maria Weronika Kmoch opowie o sposobach na angażowanie młodzieży w działania na rzecz lokalnej historii oraz podpowie, gdzie i w jaki sposób szukać nieoczywistych śladów przeszłości. Będzie się można dowiedzieć także jak pozyskiwać źródła historyczne i skutecznie z nimi pracować. Więcej w opisie wydarzenia na Facebooku.

(GN)

Nasz patronat. Znamy wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”

W warszawskim Wawrze powstaje „Muzeum z Klasą” czyli pierwsze muzeum szkoły w Polsce