Nasz patronat. XI Międzynarodowa Konferencja Montessori w Warszawie (28-29 maja br.)

XI Międzynarodowa Konferencja Montessori odbędzie się 28-29 maja br. (sobota i niedziela) w Centrum Konferencyjnym przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie. „>>Montessori aktualna teraz bardziej niż kiedykolwiek<< to nasze hasło przewodnie” – piszą w zaproszeniu do rodziców, nauczycieli, dyrektorów i innych osób zainteresowanych pedagogika monessoriańską organizatorzy konferencji z Polskiej Rady Montessori. Patronem medialnym konferencji jest Głos Nauczycielski.

Podczas konferencji prelegenci z kraju i z zagranicy zaprezentują wartościowe warsztaty, m.in z zakresu administrowania placówkami w czasie wyzwań ekonomicznych i społecznych, Wielkich Lekcji, wprowadzania holistycznych projektów międzyprzedmiotowych czy odpowiedzialnego stawiania granic tam, gdzie służą one rozwojowi. A to tylko część bogatego programu, jaki przygotowali organizatorzy z oddzielnymi blokami poświęconymi edukacji żłobkowej, przedszkolnej oraz szkolnej.

>> Więcej informacji: https://konferencja-montessori.pl

>> Patronem medialnym konferencji jest Głos Nauczycielski

 

Poniżej przedstawiamy fragment artykułu Elżbiety Rzeszutko*: Konferencja Montessori, szkolenia, książki o Metodzie – jak się dokształcić?

Corocznie w maju dużym wydarzeniem jest Międzynarodowa Konferencja Montessori, która jest dla mnie okazją, żeby wysłuchać wykładów specjalistów praktyków z całego świata. Z racji tego, że najbliższa konferencja odbędzie się w 28-29 maja 2022 r. postanowiłam, że zbiorę w jednym miejscu i opiszę „logistykę” zdobywania wiedzy z zakresu pedagogiki montessoriańskiej.

Metoda Montessori, przez to, że nie została zastrzeżona, opatentowana, ani zamknięta w ramach hermetycznej organizacji, obrosła w wiele mitów i nieporozumień. Mnożące się produkty oraz organizacje oznaczone jako „inspirowane metodą Montessori” wprowadzają wiele zamieszania i dezinformacji odnośnie założeń Metody. Maria Montessori, która była wielką orędowniczą wartości humanistycznych oraz wychowania dla pokoju nie chciała, by jej pedagogika podlegała licencjom – chciała by służyła dla dobra ludzkości. Niosło to ze sobą ogromne społeczne korzyści, ale efektem ubocznym było przypinanie jej nazwiska do produktów oraz instytucji, które niewiele miały wspólnego z dorobkiem znanej Włoszki.

Osoby, które interesują się metodą Montessori, często czują się zagubione na początku swojej drogi do zgłębienia założeń pedagogiki. Wydawałoby się, że nauczyciele nie powinni mieć z tym kłopotów, ale oni również niejednokrotnie mierzą się z koniecznością przebierania wśród mnóstwa materiałów edukacyjnych, które niesłusznie uzurpują sobie pozycję wśród montessoriańskich pomocy.
Postanowiłam w związku z tym zebrać w jednym miejscu polecane przeze mnie źródła wiedzy o metodzie, z których korzystam i które są wiarygodne.

Książki
Publikacje samej Marii Montessori – w większości przetłumaczone na język polski, nakładem wydawnictwa PWN ukazało się większość kluczowych tytułów, zebranych w serii „Maria Montessori”. Poza tym wydawnictwo Palatum wydało książkę „Odkrycie dziecka”. Wśród tytułów, po które warto sięgnąć na początku drogi, szczególnie rekomenduję „Odkrycie dziecka”, które opisuje założenia metody, opisuje dokładnie, jak dzieci uczą się, i przybliża sposoby tworzenia przygotowanego otoczenia, które opracowała Montessori.

Publikacje o pedagogice Montessori innych autorów – tu szczególnie przystępne są książki Pauli Polk Lillard.

 

Konferencja Montessori

Międzynarodowa Konferencja Montessori pod egidą Polskiego Instytutu Montessori – to doroczne spotkanie z prominentnymi wykładowcami i pedagogami, ekspertami z zakresu pedagogiki montessoriańskiej. Od wielu lat konferencji towarzyszą występy takich ekspertów, jak Paul Epstein, Michael Dorer czy Tanya Ryskind.

Konferencja ma formułę wykładowo-warsztatową, gdzie wykłady skupiają się na zagadnieniach teoretycznych, psychologii, mechanizmach uczenia się oraz na rozwoju dziecka. Zajęcia warsztatowe odwołują się do metodyki nauczania i niosą ze sobą praktyczną wiedzę, którą można od razu przenieść na grunt środowiska przedszkolnego/szkolnego/domowego. Wykłady prowadzone są przystępnym językiem, tak by treści były zrozumiałe zarówno dla nauczycieli systemowych, rodziców, jak i pedagogów po kursach i szkoleniach z zakresu pedagogiki Montessori.

W programie tegorocznej, jedenastej już edycji, znajdziemy szeroki przekrój warsztatów z praktycznych tematów dla poszczególnych płaszczyzn rozwoju dzieci – ćwiczenia życia codziennego, przygotowanie do nauki czytania, wychowanie dla pokoju, Wielkie Opowieści (historie od powstania świata do powstania cywilizacji), zagadnienia edukacji matematycznej.

Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład profesora Marka Kaczmarzyka, znanego z popularyzowania neurodydaktyki. Opowie on o rozwoju mózgu dzieci.

*Elżbieta Rzeszutko – pasjonatka pedagogiki Montessori i neurodydaktyki. Tekst pochodzi ze strony www.mamtonakoncujezyka.pl. Przedruk za zgodą autorki. Skróty – od redakcji GN

***

Nasz patronat. X Międzynarodowa Konferencja Montessori. „Montessori drogą do poznania dziecka i samego siebie”

Nasz patronat: „Maria Montessori. Historia aktualna”. W 150. rocznicę urodzin włoskiej pionierki nowej edukacji