Nasz patronat. Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska już w ten weekend!

Polska edycja Akcji Sprzątanie świata obchodzi w tym roku swój okrągły, 30. jubileusz. Do tej pory w Akcji udział wzięło ponad 23 mln uczestników, którzy wraz z koordynującą Akcję Fundacją Nasza Ziemia, zebrali ponad 45 mln kilogramów śmieci! Jaki będzie wynik tegorocznych działań? Dowiemy się w trzeci weekend września, podczas Wielkiego Finału, w którym udział może wziąć każdy, komu bliska jest troska o naturę!

Wsparcie akcji zapowiedziało już ponad 2 tys. grup z całego kraju, w tym szkoły, przedszkola, wolontariaty pracownicze, harcerze, gwiazdy oraz 30 Ambasad z Honorowym Patronem Akcji Ambasadorem Australii na czele.

Trzy dekady współpracy i działania

Sprzątanie świata to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

Beata Butwicka z Fundacji Nasza Ziemia: Szkoły są naszymi najlepszymi rzecznikami w sprzątaniu świata

Jak podkreślają organizatorzy, w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby w końcu przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami. W Clean up The World na całym świecie uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Hasło przewodnie jubileuszowej edycji Sprzątanie świata – Polska brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował i ofiarował non-profit  wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

– W przededniu 30. finału Akcji szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, która nie tylko zainicjowała tę akcję, ale też sprawiła, że trwa ona do dziś – mówi Beata Butwicka, Prezes Fundacji Nasza Ziemia.

– W imieniu swoim, zespołu Fundacji, a także Miry, w roku jubileuszu, chciałabym przekazać ogromne podziękowania wolontariuszom, którzy – mimo wielkich przemian, jakie na przełomie trzech dekad miały miejsce w naszym kraju – niezmiennie angażują się chętnie i całym sercem – podkreśla Beata Butwicka.

– Z pewnym wzruszeniem obserwujemy również  jak rodzice, którzy uczestniczyli w Akcji jako małe dzieci, dziś włączają w działania swoje rodziny. Jedyne co smuci, to fakt, że mimo naszych działań, nadal znajdujemy śmieci porzucone w naturze. Dlatego też łączymy siły po raz kolejny, by jeszcze mocniej wybrzmiał manifest Akcji:  Stop śmieceniu w naturze – dodaje prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Fundacja koordynuje Akcję Sprzątanie Świata – Polska od 1994 roku. Od 30 lat jej przedstawiciele zajmują się edukacją ekologiczną i angażują do działania całą Polskę – dzieci, młodzież szkolną, przedszkolaki, nauczycieli, studentów, pracowników, grupy sąsiedzkie i hobbystyczne, co istotne, na każdym etapie sprzątając razem z nimi.

 

30. Finał Akcji

Finał Akcji odbywać będzie się w dniach 15-17 września br. w całej Polsce.

– Finał jubileuszowej, 30. Akcji Sprzątanie Świata dedykujemy wszystkim tym, którzy podczas tych 30 lat byli jego częścią. Ogromne podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów, rodziców, wszystkich tych, którzy w trzeci weekend września, ale też w ciągu całego roku włączają się w Akcję, by razem z nami promować ideę nieśmiecenia w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator Akcji Sprzątanie Świata – Polska.

Jak dołączyć

Do akcji może dołączyć absolutnie każdy, komu bliska jest troska o naszą planetę: szkoły, przedszkola, grupy sąsiedzkie i hobbystyczne,  a także osoby indywidualne.

Uczestnicy akcji, którzy chcą dopisać wyniki swojego sprzątania do ogólnych wyników 30. Akcji, proszeni są o uprzednie zarejestrowanie swojego działania w formularzu dostępnym na stronie www.sprzatanieswiata.pl i uzupełnienie raport po Akcji.

W opublikowanym na stronie Fundacji informatorze znaleźć można m.in. porady, jak krok po kroku zorganizować i bezpiecznie przeprowadzić akcje terenowe. Zarejestrowane w akcji grupy otrzymają od organizatorów również pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

Grzegorz Kasdepke o ochronie planety: Nie będzie problemu z utylizacją książek, tylko z milionami czytników elektronicznych

 Wielki Finał 30. Akcji Sprzątanie Świata – Polska

Akcje organizowane przez Fundację Nasza Ziemia

Podczas Wielkiego Finału Fundacja Nasza Ziemia zaprasza również do uczestnictwa w wydarzeniach specjalnych:

>> POZNAŃ – PreStart 12-13.09, Akcja WARTA warta posprzątania w Poznaniu, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Poznania, (we współpracy z Firmą LIDL), wydarzenie otwarte dla mieszkańców

>> WARSZAWA – Pierwszy Dzień Finału 15.09 – tradycyjne, symboliczne sprzątanie brzegów Wisły pod Patronatem Honorowym JE Ambasadora Australii z udziałem przedstawicieli Ambasad. Do dziś w sprzątaniu finałowym udział wzięli reprezentanci 66 krajów. Wydarzenie o formule zamkniętej, dyplomatycznej. Mieszkańców zapraszamy w dniu 16.09 na akcję organizowaną przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Dzielnicę Wisła.

>> WĄGROWIEC – Drugi Dzień Finału 16.09 – wielki piknik ekologiczny, spektakularne podwodne sprzątanie Jeziora Durowskiego oraz dwóch rzek, wraz z nurkami i Magazynem Perfect Diver, a także koncert wieloletniej ambasadorki Akcji Sprzątania świata – Polska Eweliny Flinty. Całodniowe, pełne atrakcji święto finałowe, otwarte dla mieszkańców.

Wykorzystano materiały Fundacji Nasza Ziemia

Jednym z patronów medialnych 30. edycji akcji Sprzątanie świata – Polska jest Głos Nauczycielski

Alina Oleszczuk, nauczycielka zaangażowana w akcję Sprzątanie świata: Od 37 lat jestem ekonauczycielką i wciąż mnie to kręci!