Nasz patronat. „Wypożyczalnia Skrzydeł. Opowieść o magii czytania”. Iwona Pietrzak-Płachta otwiera drzwi swojej biblioteki

„To spełnienie moich marzeń, by być wróżką, która pokaże czarodziejski świat drzemiący w bibliotekach, pokaże bibliotekarki i bibliotekarzy jako tych, którzy mają moc podania właściwych skrzydeł, moc rozkochania dzieci w czytelnictwie. Wiem, że wszystkich nie mogę zaprosić do mojej szkolnej Wypożyczalni Skrzydeł, ale mogę zaprosić do lektury” – tak o swojej książce „Wypożyczalnia Skrzydeł. Opowieść o magii czytania” mówiła w niedawnym wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego Iwona Pietrzak-Płachta, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pliszczynie (woj. lubelskie), Nauczyciel Roku 2022.

Oficjalna premiera „Wypożyczalni Skrzydeł. Opowieści o magii czytania” odbyła się 31 maja br. Głos Nauczycielski jest jednym z jej patronów medialnych książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora dla dzieci.

„Otwórz drzwi biblioteki – świata wyobraźni, przygody, mądrości, magii, a spotkasz się z kimś, kto użyczy Ci skrzydeł” – czytamy na stronie wydawnictwa.

Książki to drzwi prowadzące do różnych doświadczeń i emocji. Są jak skrzydła, które mogą unieść czytelnika wysoko, ku niezapomnianej przygodzie! Bywa, że wystarczy jedna dobra książka, aby już na zawsze obudzić w dziecku miłość do literatury. Jej strony mogą stać się skrzydłami, dzięki którym będzie zdobywało najwyższe szczyty i przekraczało granice, o których nawet nie śniło” – podkreślono.

„Wypożyczalnia skrzydeł” to poetycki picturebook, który jest jednocześnie hołdem złożonym bibliotekom i pracującym w nich wyjątkowym osobom.

Książka Iwony Pietrzak-Płachty – laureatki konkursu Nauczyciel Roku 2022 oraz nagrody im. Janusza Korczaka 2022 oraz malarki Matyldy Koneckiej to pełna metafor, bogato ilustrowana książka obrazkowa, pokazująca bezcenną moc drzemiącą w czytaniu. To opowieść o magicznym świecie dostępnym na wyciągnięcie ręki.

„Co lepszego możesz podarować swojemu dziecku niż skrzydła? Nic. Bo to właśnie dzięki nim, pewnego dnia, twoje dziecko pofrunie do siebie, do świata i do gwiazd. I być może będzie to w jego życiu bardzo piękna przygoda. Pod warunkiem, że wcześniej na swojej drodze spotka wróżkę. Właśnie jedna z nich napisała tę niezwykłą książkę. Bo kiedy ją otworzysz, otworzy się także twoje serce” – napisała o „Wypożyczalni Skrzydeł”  Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, Mistrzyni Mowy Polskiej, autorka kultowych audycji dla dzieci

„W tej książce zaczyna się historia, która za sprawą wyobraźni serca, może przenieść się w każde miejsce na ziemi, a szczególnie do dziecięcych bibliotek, przedszkoli i szkół. Tam czekają już mali czytelnicy, spragnieni spotkania z Dobrym Dorosłym, Mądrym Przyjacielem, Pośrednikiem między światem książki a światem Dziecka. Jesteś takim Dorosłym! Przyjmij więc zaproszenie od Wróżki z Wypożyczalni Skrzydeł, leć do Dzieci i po prostu czytaj!” – zachęca Małgorzata Swędrowska, nauczycielka, promotorka czytelnictwa, autorka metody Czytania Wrażeniowego

„Biblioteki to miejsca magiczne, a Iwona Pietrzak-Płachta udowadnia, że jeśli pracują w nich skrzydlate bibliotekarki, mogą stać się też miejscami mocy. Kochajmy biblioteki, odwiedzajmy je często, to sezamy obfitości, w których każdy ma szansę odnaleźć swój własny skarb” – podkreśla Roksana Jędrzejewska-Wróbel, pisarka.

***

Iwona Pietrzak-Płachta „Wypożyczalnia skrzydeł”, ilustracje: Matylda Konecka, wyd. Agora dla dzieci, Warszawa 2023. Do nabycia w księgarniach.

(GN)

Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022: Mam wiarę w to, że poruszę kamień, który pociągnie za sobą lawinę

Trwa XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Bierze w nim udział także Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022