Nauczyciel Roku 2025 i Nauczyciel Jutr@ – szukamy Najlepszych z Najlepszych!

W tym roku już po raz 23. w Konkursie Nauczyciel Roku współorganizowanym przez Głos Nauczycielski i Ministra Edukacji chcemy nagradzać Najlepszych z Najlepszych. Po raz piąty w Konkursie Głosu i Fundacji Orange wybierzemy też Nauczyciela Jutr@.

– Nauczyciel Roku to nie ranking, to nie olimpiada dla pedagogów. To akt głębokiego uznania dla ludzi, którzy wśród zmieniających się programów, przepisów, oczekiwań i kryzysów potrafią pozostać wierni misji. Konkurs organizowany przez Głos Nauczycielski to przestrzeń, gdzie głos nauczyciela może wybrzmieć głośno, pięknie i autentycznie – mówi Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024.

Kogo szukamy? W gronie dotychczas nagradzanych byli przedmiotowcy chyba wszystkich specjalności, byli nauczyciele z dużych miast i małych wsi. Z tzw. renomowanych szkół i małych, kameralnych placówek. Różni ich wiele, ale łączy pasja, nietuzinkowa osobowość, znakomity kontakt z uczniami, ogromne zaangażowanie w pracę. Może zatem szukamy właśnie Ciebie albo kogoś, z kim pracujesz? Naszym celem jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, ludzi zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków i wychowawców.

– Konkursy, niejako z definicji, mają wygranych i przegranych. I niby wszystko się tu zgadza: jest jury, są dyplomy, nagrody, gala uroczysta i wywiady. Ale Nauczyciel Roku to jest nietypowy Konkurs. Bo tu nie ma przegranych. Zapewniam Cię, że szybko się zorientujesz, że nawet jak nie zostaniesz Nauczycielem Roku, to i tak zawsze byłeś nauczycielem wtorku czy piątku, a nawet piątej lekcji w poniedziałek i rozmowy na długiej przerwie w środę. I do tego poznasz tutaj pięknych ludzi – podkreśla Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002, laureat 1. edycji naszego Konkursu.

Tu nie liczą się sms-y, ale dorobek zawodowy! Obydwa Konkursy rozstrzyga Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego. W Konkursie Nauczyciel Roku zgodnie z regulaminem wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. W Konkursie Nauczyciel Jutr@ wybieranych jest pięciu Finalistów, a spośród nich zwycięzca.

Celem Konkursu Nauczyciel Jutr@ jest wyłonienie laureatów, u których kluczowa jest postawa wobec uczniów i uczennic, chęć bycia blisko ich i ich potrzeb. Szukamy Nauczycieli, którzy budują z uczniami i uczennicami relacje oparte na szacunku, dialogu i podmiotowym traktowaniu, dbając nie tylko o postępy w nauce, ale także o ich ogólny dobrostan oraz zauważają wyzwania związane z rozwojem cyfrowym i ich wpływem na dzieci i młodzież.

– Z całego serca zachęcam wszystkich nauczycieli i pedagogów do udziału w konkursach Nauczyciel Roku oraz Nauczyciel Jutr@. To fenomenalna okazja, by spotkać ludzi z pasją – nauczycieli, którzy swoją postawą i zaangażowaniem codziennie udowadniają, że dla młodych ludzi mogą być wsparciem, partnerem, autorytetem i mistrzem jednocześnie – mówi Beata Jeżewska, Nauczyciel Jutr@ 2024.

Wyniki ogłosimy 7 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czekamy na Was!

UWAGA! W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej inicjatyw, których organizatorzy posługują się nazwą Nauczyciel Roku, przypominamy, że jest ona prawnie zastrzeżona i prawo korzystania z niej przysługuje wyłącznie Głosowi Nauczycielskiemu. Posługiwanie się tytułem Nauczyciela Roku w ramach przedsięwzięć innych niż organizowany przez Głos Nauczycielski Konkurs Nauczyciel Roku – na poziomie lokalnym, regionalnym czy ogólnokrajowym – jest nieuprawnione. Co więcej, świadome korzystanie w sposób nieuprawniony z zastrzeżonego tytułu jest praktyką nieuczciwą, wprowadzającą w błąd nauczycieli, społeczności szkolne oraz opinię publiczną!


Konkursy w pigułce, czyli jak zostać Nauczycielem Roku i/lub Nauczycielem Jutr@

>> Uczestnikiem Konkursów Nauczyciel Roku 2025 i Nauczyciel Jutr@ może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych).

>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2025 i Nauczyciela Jutr@ mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Roku 2025 czekamy do 10 września 2025 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2025”. W przypadku Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłoszenie online trzeba wypełnić i wysłać do 10 września 2025 r. do północy.

>> Udział w jednym Konkursie nie wyklucza możliwości udziału w drugim. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!

>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Roku 2025 wraz z formularzem zgłoszeniowym na: glos.pl/nauczycielroku (kontakt: [email protected])

>>Regulamin Konkursu Nauczyciel Jutr@ wraz z linkiem do formularza zgłoszeniowego na: glos.pl/nauczycieljutra (kontakt: [email protected])

 

ZOBACZ UBIEGŁOROCZNĄ GALĘ! – tutaj