Nauczyciel Jutr@ – rusza trzecia edycja konkursu
dla nauczycielek i nauczycieli  

Wystartował nabór zgłoszeń do konkursu Nauczyciel Jutr@. Fundacja Orange i Głos Nauczycielski uhonorują nauczycielkę lub nauczyciela, który w pracy z młodymi ludźmi uwzględnia ich potrzeby, stara się słuchać i podążać za tym, co dla nich ważne. Rozwija też swoje kompetencje cyfrowe po to, aby lepiej rozumieć ich świat. Konkurs towarzyszy prestiżowej inicjatywie Nauczyciel Roku.
Wnioski wysyłać można do 10 września 2023
.

 

Do Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosić mogą się czynne zawodowo nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych. Tak jak w Konkursie Nauczyciel Roku, kandydatów mogą zgłaszać także inni nauczyciele i nauczycielki, dyrekcja szkół lub placówek oświatowych, rodzice czy sami uczniowie i uczennice.

Wśród nadesłanych do 10 września zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego będzie szukać nauczycielek i nauczycieli, którzy:

Finalnie zostanie wybranych 5 nominowanych, a spośród nich laureatka lub laureat. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w szkołach poza granicami Polski. Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 10 października 2023 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Konkurs w pigułce, czyli jak zostać Nauczycielem Jutr@

>> Uczestnikiem Konkursu Nauczyciel Jutr@ może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego, specjalność i staż pracy.

>>Kandydatów na Nauczyciela Jutr@ mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Jutr@ czekamy do 10 września 2023 r. Zgłoszenie online trzeba wypełnić i wysłać wraz z elektronicznymi załącznikami do 10 września 2023 r. do północy.

>> Udział w Konkursie Nauczyciel Jutr@ nie wyklucza możliwości udziału w Konkursie Nauczyciel Roku 2023. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!

Więcej o Konkursie Nauczyciel Roku 2023 na: glos.pl/nauczycielroku

 

POWIEDZIELI NAM:

Aldona Rumińska-Szalska, Nauczyciel Jutr@ 2022:

– Konkurs Nauczyciel Jutr@ to przede wszystkim autorefleksja zarówno nad działaniami podjętymi na rzecz „edukacji przyszłości”, jak i „dla przyszłości” w kontekście szeroko rozumianej edukacji medialnej i pedagogiki humanistycznej. To również możliwość poznania i spotkania Nauczycieli myślących w teraźniejszości o Szkole Jutr@ – ambitnych, twórczych i odważnych pedagogów. Te same cechy towarzyszą pozostałym uczestnikom Konkursu, kandydatom, finalistom i wielu innym Nauczycielom zaangażowanym w trudny, niedoceniony ale i nieoceniony zawód. Nagroda – wyjazd studyjny do Finlandii – to wspaniała, nie tylko edukacyjnie, poznawcza podróż po szkołach w państwie o najwyższych wynikach w nauce. Dla mnie było to także wzbogacające spotkanie z nauczycielami, uczniami oraz przedstawicielami oświaty z Helsinek, Porvoo i Vantaa. To również bogate kulturowo i duchowo doświadczenie polegające na możliwości poznania mentalności narodu fińskiego. Ujrzenie „od kuchni” pracy w fińskich szkołach i przedszkolu umożliwia porównanie ich z edukacyjną polską rzeczywistością. Jest to również niezapomniane przeżycie wynikające z przekazania cennych informacji przez fińskich pedagogów. W arcyciekawy program wyjazdu wpisane jest także zwiedzanie zabytków Helsinek i miejsc kultury. Długo jeszcze przed wizją jakiejkolwiek praktycznej możliwości odwiedzenia i poznania pracy fińskich szkół miałam to nieskromne marzenie. Z czasem stało się ono zawodowym celem. Jednak spełnienie zarówno marzenia, jak i celu wiązało się z udziałem w Konkursie Nauczyciel Jutr@.
Przyszłym uczestnikom Konkursu, Finalistom i Laureatowi już gratuluję! Powodzeni@!

 

 

Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange

– Tytuł Nauczyciel Jutr@ to wyróżnienie dla pedagożki lub pedagoga z powołaniem. Osoby, która podąża za potrzebami swoich uczniów, rozwija się z nimi i często uczy się od nich.

I chociaż żyjemy w świecie informacji i cyfrowych technologii, to w konkursie Nauczyciel Jutr@ nie koncentrujemy się na tych, którzy są ekspertami w zakresie IT, ale przede wszystkim na tych, którzy wykorzystują technologie, by budować relacje i lepiej rozumieć swoich uczniów.

Dlatego jeśli ktoś odważył się wykonać swój pierwszy krok w używaniu technologii informacyjnych, pogłębia swoje umiejętności prowadzenia dialogu, a do tego prowadzi swoje zajęcia w sposób uwzględniający współczesną wiedzę o psychologii rozwojowej, potrafi tworzyć atmosferę bezpieczeństwa i zaufania, w której każda i każdy czuje się wartościowy – to nasz wspólny Konkurs jest właśnie dla niego.

Krótko mówiąc, szukamy ludzi, którzy nawet jeśli nie studiowali wnikliwie „Pedagogiki serca” Marii Łopatkowej lub „Prawa dziecka do szacunku” Janusza Korczaka, to są doskonałymi przykładami, że wartości, do których przekonywali ci i inni wielcy pedagodzy są żywe i mają wielką przyszłość.

Zapraszamy nauczycielki, nauczycieli, psychologów, pedagogów szkolnych zaangażowanych w rozwój uczniów i naszej „Polski w pigułce”, jaką jest społeczność szkolna, do zgłaszania się. Z przyjemnością dowiemy się, jak pracujecie, wykorzystując bliskie nam wartości, i wspieracie w rozwoju młode osoby.

 


>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Jutr@ – TUTAJ (plik do pobrania – tutaj)

>> Załączniki do Regulaminu Konkursu Nauczyciel Jutr@TUTAJ (plik do pobrania – tutaj)

>> Formularz zgłoszeniowy do wypełnienia online – TUTAJ

 

Kontakt:

Pytania i problemy techniczne związane z formularzem zgłoszeniowym: [email protected]

Pytania dotyczące Konkursu: [email protected]

 

 

 

ORGANIZATOR:

 

WSPÓŁORGANIZATOR:


O Fundacji Orange

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Już od 17 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Z fundacją rozwijają kompetencje niezbędne do świadomego życia pośród technologii – uczą się zasad bezpiecznego internetu, higieny cyfrowej, a  także podstaw programowania, robotyki i druku 3D. Fundacja Orange wspiera także nauczycielki i nauczycieli (jest m.in. liderem projektu szkoleniowego Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich)
i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertkami i ekspertami. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Janusza Korczaka dla instytucji wcielających w życie korczakowskie idee oraz tytuł Dobroczyńcy Roku 2022 w kategorii
„Kultura i edukacja”.