Konkurs Nauczyciel Roku 2024
– można już zgłaszać kandydatów!

Kim będą tegoroczni finaliści naszych Konkursów? W jakiej placówce pracują
i w którym zakątku Polski? Tego dowiemy się w październiku. Ale jedno jest pewne – będą wyjątkowi, jak co roku!  Nauczycielki i nauczyciele kreatywni i cenieni w swoim środowisku – takich szukamy i nagradzamy już od ponad dwóch dekad. Po krótkiej przerwie w Konkurs Nauczyciel Roku znowu włącza się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W gronie nagradzanych byli przedmiotowcy chyba wszystkich specjalności – począwszy od polonistów, matematyków, historyków czy fizyków, po wuefistów, nauczycieli przedmiotów artystycznych, zawodowych i katechetów. Nagradzaliśmy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedszkoli i szkół specjalnych.
W gronie finalistów nie zabrakło też bibliotekarzy, psychologów i pedagogów. Byli nauczyciele z dużych miast i małych wsi. Ze szkół znanych w całej Polsce
i małych, kameralnych placówek. Różni ich wiele, ale łączy pasja, nietuzinkowa osobowość, znakomity kontakt z uczniami, ogromne zaangażowanie w pracę. Naszym celem jest promowanie świetnych nauczycieli – znakomitych dydaktyków, ale i wychowawców.

Niezwykłość Konkursu Nauczyciel Roku polega polega na tym, że udaje się włączyć w naszą inicjatywę wiele wybitnych osobistości, w tym także ze świata kultury i polityki. Szczycimy się, że nasz Konkurs jednoczy wokół edukacji ludzi o różnych poglądach, dowodząc że o szkole i nauczycielach można rozmawiać ponad podziałami.

Konkurs rozstrzyga Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, które zgodnie z regulaminem wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.

Po raz czwarty na październikowej Gali poznamy także zwycięzcę organizowanego przez Głos Nauczycielski wspólnie z Fundacją Orange Konkursu Nauczyciel Jutr@.

Udział w jednym konkursie nie wyklucza możliwości udziału w drugim. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!
Więcej  o Konkursie Nauczyciel Jutr@ –  TUTAJ.

 


KONKURS W PIGUŁCE

>> Uczestnikiem konkursu Nauczyciel Roku 2024 może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje
(z wyjątkiem szkół wyższych).

>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2024 mogą zgłaszać m.in.: dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Roku 2024 czekamy do 9 września 2024 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2024”.

>> Gala Finałowa Konkursu – 8 października 2024 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.


Tytuł jak nauczycielski Oscar

Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023:

– Konkurs pokazuje, że prosty, zwykły nauczyciel, który ma własny pomysł na towarzyszenie uczniom
w odkrywaniu świata, naprawdę może być zauważony i doceniony. Ten sposób niekoniecznie musi być spektakularny. Od lat obserwujemy, że każdy z kandydatów i laureatów jest inny. Każdy pracuje w innej placówce,
w innym środowisku, spełnia różne oczekiwania i potrzeby. Każdy z nas jest inny i to jest przewspaniałe. Nadaje barw naszej pracy.
Nauczyciel Roku to najwspanialsza przygoda, porównywalna z wyprawą w najdalsze zakątki świata. Konkurs, który otwiera horyzonty i możliwości. Konkurs, który pozwala spojrzeć na siebie z zupełnie innej strony, pozwala rozwinąć skrzydła, ale też daje siłę. Otwiera całą gamę możliwości. Nie ma już niczego większego niż Nauczyciel Roku. Nie wiem, czy w polskiej edukacji można coś większego osiągnąć, to jest taki szczyt szczytów. Niektórzy mówią o tym tytule jak o nauczycielskim Oscarze…Myślę, że to trafne porównanie.

Dzięki tytułowi mogę pokazać, co lubię i być może kogoś tym zainspiruję. Takich jak ja jest przecież więcej. W Konkursie każdego roku wybiera się 13 ludzi
z wyjątkowym pomysłem na siebie, na szkołę, edukację, ale też na zrobienie czegoś dobrego, i gdyby się ich wszystkich wybrało na Nauczycieli Roku, to okazałoby się, że wspólnie tworzą taką małą radę pedagogiczną, która z siłą wulkanu mogłaby zmienić świat. To jest moc tego Konkursu!


REGULAMIN KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2024TUTAJ

ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2024TUTAJ
(Załączniki do Regulaminu – plik pdf do pobrania: TUTAJ)

Masz pytania? Kontakt ws. Konkursu: [email protected]


Zobacz poprzednie edycje:

Nauczyciel Roku 2023

Nauczyciel Roku 2022

Nauczyciel Roku 2021

Nauczyciel Roku 2019

Nauczyciel Roku 2018