Najlepsi z Najlepszych – na start!
Nauczyciel Roku 2025 i Nauczyciel Jutr@. Można już zgłaszać kandydatów!
W tym roku już po raz 23. w Konkursie Nauczyciel Roku współorganizowanym przez Głos Nauczycielski i Ministra Edukacji chcemy nagradzać Najlepszych z Najlepszych. Po raz piąty w Konkursie Głosu i Fundacji Orange wybierzemy też Nauczyciela Jutr@.
Kogo szukamy? W gronie dotychczas nagradzanych byli przedmiotowcy chyba wszystkich specjalności, byli nauczyciele z dużych miast i małych wsi. Z tzw. renomowanych szkół i małych, kameralnych placówek. Różni ich wiele, ale łączy pasja, nietuzinkowa osobowość, znakomity kontakt z uczniami, ogromne zaangażowanie w pracę. Może zatem szukamy właśnie Ciebie albo kogoś, z kim pracujesz? Naszym celem jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, ludzi zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków i wychowawców.
Obydwa Konkursy rozstrzyga Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego. W Konkursie Nauczyciel Roku zgodnie z regulaminem wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.
Wyniki ogłosimy 7 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Po raz piąty na październikowej Gali poznamy także zwycięzcę organizowanego przez Głos Nauczycielski wspólnie z Fundacją Orange Konkursu Nauczyciel Jutr@. Więcej – TUTAJ.
UWAGA! Udział w jednym Konkursie nie wyklucza możliwości udziału w drugim. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!
Dlaczego warto sięgnąć po tytuł Nauczyciela Roku?
Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024:
8 października 2024 r., w sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, wypowiedziano moje nazwisko w obecności wybitnych nauczycieli, przedstawicieli władz i środowisk edukacyjnych z całej Polski. Gdy wstałem z krzesła, słysząc tytuł „Nauczyciel Roku 2024”, czułem jednocześnie dumę i wzruszenie. Nie dlatego, że „wygrałem”, lecz dlatego, że ktoś dostrzegł w mojej pracy coś ważnego. Coś, co od lat towarzyszy mi na każdej lekcji, na korytarzu, w każdej rozmowie z uczniem – pasję i wiarę, że edukacja może być aktem przemiany.
Ten tytuł nie czyni ze mnie bohatera. On przypomniał mi tylko, że nauczyciel to ktoś, kto nosi w sobie światło – i ma odwagę zapalać je w innych. Dziś chcę się tym światłem z Wami podzielić.
Ten Konkurs to coś więcej
Nauczyciel Roku to nie ranking, to nie olimpiada dla pedagogów. To akt głębokiego uznania dla ludzi, którzy wśród zmieniających się programów, przepisów, oczekiwań i kryzysów potrafią pozostać wierni misji. Konkurs organizowany przez Głos Nauczycielski to przestrzeń, gdzie głos nauczyciela może wybrzmieć głośno, pięknie i autentycznie.
Wzięcie udziału w tym wydarzeniu nie jest tylko osobistym wyróżnieniem. To opowieść, którą snuje się w imieniu wszystkich nauczycieli – tych z miast i wsi, z dużych liceów i małych podstawówek, z techników i szkół specjalnych. To możliwość pokazania społeczeństwu, że szkoła to miejsce żywe i że tworzą ją ludzie z pasją.
Możesz zostać zgłoszony. Możesz też zgłosić siebie
Zasady konkursu są otwarte i inkluzywne. Kandydatów na Nauczyciela Roku 2025 mogą zgłaszać m.in. dyrekcje szkół i przedszkoli, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty, a także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielami. Można też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę. I nie traktujcie tego jako aktu pychy. To wyraz szacunku dla własnej pracy i odpowiedzialności za głos, który może stać się inspiracją dla innych.
Co zyskujesz?
Zyskujesz widoczność. Twoje metody, Twoje działania, Twoje pomysły zyskują przestrzeń do wybrzmienia. Uczniowie widzą, że ich nauczyciel może być liderem w skali całego kraju. Rodzice odkrywają, że ich dzieci mają mentora. A środowisko lokalne z dumą patrzy, jak szkoła staje się miejscem ogólnopolskiego uznania. Zyskujesz również wspólnotę – unikalną sieć nauczycieli, którzy przeszli przez tę samą drogę. Laureaci to nie konkurenci, lecz sprzymierzeńcy w budowaniu nowej edukacji: mądrej, czułej, nowoczesnej, silnej wartościami. Dzielimy się doświadczeniem, inspirujemy, wspieramy i wiemy, że nie jesteśmy sami.
Dlaczego warto?
Każdy z nas niesie ze sobą historię. Niepowtarzalną, unikatową, skomponowaną z tysięcy chwil – kiedy ktoś po raz pierwszy przeczytał tekst, rozwiązał zadanie, przemówił z odwagą, przyszedł po pomoc, został po lekcjach, by porozmawiać. Te historie są warte usłyszenia. Są piękne, są potrzebne. Są fundamentem przyszłości, jaką wspólnie budujemy.
W czasach gdy głos nauczyciela często tonie w zgiełku debat, warto uczynić z tego głosu donośny dźwięk. Pokazać, że mimo trudności nadal jesteśmy – obecni, twórczy, zaangażowani. Być może gdzieś w Polsce ktoś właśnie się waha, czy zostać w zawodzie. A Twoja historia da mu siłę.
Nie czekaj. Uwierz. Zgłoś się!
Nie czekaj na idealny moment, „lepszy rok” czy „większe osiągnięcia”. To, co robisz dziś, wystarczy. Twoja codzienność, Twoja troska, Twoje pomysły i sukcesy, które znasz tylko Ty i Twoi uczniowie – to wszystko zasługuje na opowieść.
Wiem, że wielu z nas czuje pokorę, która powstrzymuje przed zgłaszaniem się do konkursów. Ale pokora to nie to samo, co milczenie. Pokora to świadomość wartości swojej pracy i gotowość, by ją dzielić dla wspólnego dobra.
Niech 2025 r. będzie rokiem odwagi. Niech będzie rokiem, w którym jeszcze więcej nauczycieli sięgnie po mikrofon i powie: „Jestem nauczycielem. I to, co robię, ma znaczenie”.
Do zobaczenia w kolejnej edycji. Będę trzymać za Was kciuki – z wdzięcznością, podziwem i pełnym przekonaniem, że w polskich szkołach dzieją się rzeczy wielkie.
Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002, zwycięzca pierwszej edycji Konkursu:
Konkursy, niejako z definicji, mają wygranych i przegranych. I niby wszystko się tu zgadza: jest jury, są dyplomy, nagrody, gala uroczysta i wywiady. Ale Nauczyciel Roku to jest nietypowy Konkurs. Bo tu nie ma przegranych. Zapewniam Cię, że szybko się zorientujesz, że nawet jak nie zostaniesz Nauczycielem Roku, to i tak zawsze byłeś nauczycielem wtorku czy piątku, a nawet piątej lekcji w poniedziałek i rozmowy na długiej przerwie w środę. I do tego poznasz tutaj pięknych ludzi. Pięknych w swoich działaniach, pomysłach i radościach z ich realizacji. I nie ędziesz wtedy czuł się sam w polskiej szkole. A bardzo trudno robić coś samemu i nie stracić przekonania o sensie. Ale nawet kiedy zostaniesz Nauczycielem Roku, to wiele z poznanych w czasie Konkursu osób będzie Ci imponowało tym, jak starają się zmieniać świat na lepszy. I nawet się nie zorientujesz, jak wielu z nich stanie się Twoimi przyjaciółmi.
To wszystko dzięki Konkursowi stało się przed laty w moim przypadku.
KONKURS W PIGUŁCE
>> Uczestnikiem konkursu Nauczyciel Roku 2025 może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje
(z wyjątkiem szkół wyższych).
>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2025 mogą zgłaszać m.in.: dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.
>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza (załącznik do Regulaminu) i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.
>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Roku 2025 czekamy do 10 września 2025 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2025”.
>> Gala Finałowa Konkursu – 7 października 2025 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
REGULAMIN KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2025 – TUTAJ
ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2025 – TUTAJ
(Załączniki do Regulaminu – plik pdf do pobrania: TUTAJ)
Masz pytania? Kontakt ws. Konkursu: [email protected]
Zobacz poprzednie edycje: