Magiczna Gala, wspaniali Nauczyciele, niezwykli goście. Tak było w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego podczas Naszej Gali!

Na 21. Gali finałowej Konkursu Nauczyciel Roku gościliśmy wielu wspaniałych nauczycieli i nauczycielek a także duże grono osób publicznych, które przybyły do Zamku Królewskiego. Galę Konkursu Nauczyciel Roku 2023 poprowadziła pani Katarzyna Dowbor. Dziękujemy za ciepłe słowa pod adresem nauczycieli i nauczycielek, szkół i przedszkoli oraz finalistów i laureatów konkursów Nauczyciel Roku i Nauczyciel Jutr@.

W naszej Gali wzięli udział m.in. pani Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP; pani Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP; pani Krystyna Szumilas, wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Minister Edukacji Narodowej w latach 2011-2013; dr Karolina Zioło-Pużuk, zastępca szefa Kancelarii Senatu, pani Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta Miasta St. Warszawy; pani Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy; Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Piotr Ostrowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący Jury Konkursów Nauczyciel Roku i Nauczyciel Jutr@, a zarazem wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Prowadząca galę Katarzyna Dowbor powitała również parlamentarzystów, przedstawicieli ministerstw, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, uczelni, instytucji oświatowych, dyrektorów szkół, nauczycieli, laureatów poprzednich edycji Konkursu i wszystkich szanownych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą galę. A także przedstawicieli sponsorów, dzięki którym szkoły i nauczyciele otrzymali nagrody, a gala może odbywać się w tak szacownym miejscu, jak Zamek Królewski.

Już po raz trzeci Konkursowi Nauczyciel Roku  towarzyszył Konkurs Nauczyciel Jutr@. Nauczyciel Jutr@ to taki nauczyciel, który rozwija swoje kompetencje, żeby lepiej rozumieć potrzeby swoich podopiecznych wychowujących się w cyfrowym świecie.

Nauczyciel Jutr@

O konkursie opowiedzieli dr Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, która wraz z Głosem Nauczycielskim współorganizuje Konkurs Nauczyciel Jutr@, oraz Małgorzata Kowalewska, liderka działu programów Fundacji Orange.

Nagrodę specjalną w Konkursie Nauczyciel Jutr@ (za szczególną postawę i działania na rzecz uczniów i uczennic) otrzymał Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Nauczycielem Jutr@ została Aleksandra Janicka z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Strzyżowicach! Cztery osoby otrzymały tytuł Finalisty Konkursu Nauczyciel Jutr@.

Wszystkim nagrodzonym i finalistom gratulujemy!

Aleksandra Janicka z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Strzyżowicach Nauczycielem Jutr@!

Firmy, które wspierają edukację

Dzięki firmom, które są partnerami Konkursu – część z nich od wielu lat – zwycięzcy Konkursu oraz wyróżnieni nauczyciele, a także – co warto podkreślić – także ich szkoły – otrzymują nagrody. Bez nich to nauczycielskie święto, nie mogłoby mieć tak uroczystej oprawy.

Podczas gali mogliśmy zobaczyć i posłuchać sponsorów i fundatorów nagród. Głos zabrali:

>> Maciej Polak, Public Sector Team Leader w imieniu firmy Lenovo (Sponsor Generalny Konkursu);

>> Piotr Morko, Marketing Manager na Europę Wschodnią Newline Intreactive (Sponsor Główny Konkursu);

>> Konrad Wierzchowski, CEE Client Solution Education Lead Dell Technologies (Fundator Główny Konkursu);

>> Adam Rowicki, Prezes Zarządu Nauczycielskiej Agencji Ubezpieczeniowej (Fundator Główny Konkursu).

To nie wszyscy, którzy wsparli organizację Gali oraz ufundowali nagrody w Konkursie Nauczyciel Roku 2023. W gronie sponsorów znajdują się także: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Eduko, EiSystem, Centrum Nauki Kopernik, Dom Wypoczynkowy „Nauczyciel” w Ustroniu-Jaszowcu, Energylandia, Hotel Logos w Warszawie, Zatorland, Nauczycielskie Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjne w Zakopanem. Serdecznie dziękujemy!

Inicjatywa Edukacyjna Roku 2023

Od 2006 roku Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku, w skład której wchodzą dotychczasowi zwycięzcy oraz organizator Konkursu, przyznaje honorowy tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku dla wyjątkowych przedsięwzięć. W tym roku tytuł ten został przyznany Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

Pamiątkową szklaną statuetkę oraz dyplom odebrały:

Barbara Piotrowska – jedna z fundatorek, współzałożycielka Fundacji oraz magazynu, dyrektorka  artystyczna Kosmosu dla Dziewczynek oraz

Anna Błaszkiewicz – redaktor naczelna magazynu Kosmos dla Dziewczynek.

To pierwsza w Polsce organizacja zajmującą się „dziewczyńskością”. Jej celem jest tworzenie środowiska wolnego od stereotypów ograniczających dziewczynki i sprawienie, żeby miały odwagę sięgać gwiazd i być tym, kim tylko zechcą.

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek – Inicjatywa Edukacyjna Roku 2023. Włącz się w budowanie świata bez podziałów!

Przyjaciel Szkoły 2023

Od 2006 roku Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku przyznaje również tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymują go ludzie, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą bądź działają na ich rzecz.

W tym roku Kapituła postanowiła przyznać ten tytuł Martynie Wojciechowskiej, za jej wrażliwość, otwartość i determinację w działaniach na rzecz upodmiotowienia osób słabszych, wykluczonych oraz pozbawionych głosu w przestrzeni publicznej, a także za wspieranie edukacji.

Martyna Wojciechowska – Przyjaciel Szkoły 2023. “EDUKACJA ma największy wpływ na to, jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat”

Nauczyciel Roku 2023, Wyróżnieni, Nominowani

Pracom jury Konkursu Nauczyciel Roku od pierwszej edycji, czyli od 2002 roku przewodniczy prof. Stefan Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

W Konkursie Nauczyciel Roku zgodnie z regulaminem jury wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. Jak co roku, także teraz profesor Kwiatkowski przekazał prowadzącej Galę Konkursu Katarzynie Dowbor kopertę z wynikami. Wkrótce potem poznaliśmy 10 Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku, dwoje Wyróżnionych oraz Nauczyciela Roku 2023!

Radosław Potrac ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie Nauczycielem Roku 2023!

Nauczycielem Roku 2023 został Radosław Potrac, nauczyciel historii, wychowania do życia w rodzinie, nauczyciel wspomagający w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.

Dwa równorzędne wyróżnienia w Konkursie trafiły do Anity Mańdok, nauczycielki języka polskiego jako ojczystego w Polskiej Szkole we Fryburgu (Badenia-Wirtembergia) oraz Marty Szymczyk, pedagożki w Społecznej Szkole Podstawowej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi.

W trakcie Gali Radosław Potrac został przyjęty do Kapituły składającej się z dotychczasowych zwycięzców Konkursu. Przyjęcie to odbywa się poprzez podzielenie się złotą kredą.

To zwyczaj, który zapoczątkował pierwszy Nauczyciel Roku – Grzegorz Lorek. Podczas Gali Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022  podzieliła się złotą kredą z Nauczycielem Roku 2023.

Znamy już nazwiska finalistów naszych konkursów: Nauczyciel Roku 2023 i Nauczyciel Jutr@!

„Żmichowska śpiewa” na naszej Gali

Galę finałową Konkursów Nauczyciel Roku 2023 i Nauczyciel Jutr@ uświetnił minikoncert artystów zaangażowanych w projekt „Żmichowska śpiewa” pilotowany przez Ewę Drobek, anglistkę i germanistkę, wyróżnioną w jednej z edycji Konkursu Nauczyciel Roku, nauczycielkę z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Młodzi artyści, którzy „wyszli spod ręki” tej nauczycielki już od lat uświetniają Galę. Niektórzy z nich już zaistnieli na profesjonalnym rynku muzycznym!

>> Więcej na temat Gali, naszych Konkursów, a przede wszystkim – laureatów – w Głosie Nauczycielskim!

Nr 40-41/4-11 października 2023

Nr 42-43/18-25 października 2023

Fotoreportaż z Gali Konkursu Nauczyciel Roku 2023

Fot. Rajmund Nafalski