Nauczyciele i nauczycielki z całej Polski wspierają akcję #teatrjestnasz i stają w obronie Teatru Słowackiego w Krakowie

„My, nauczyciele i nauczycielki z całej Polski, solidaryzujemy się z zespołem Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.  Wolna szkoła i wolna kultura są fundamentami społeczeństwa, a wolność sztuki, jak mówił Tadeusz Kantor, nie jest darem ani polityki, ani władzy. Wolność istnieje w nas. Dlatego… #teatrjestnasz – apelują znani nauczyciele i zachęcają do podpisywania petycji w obronie Teatru.

Na filmiku opublikowanym na YouTube solidarność z pracownikami teatru wyrażają m.in. Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Marta Florkiewicz Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013, Bogumiła Bąk, Nauczyciel Roku 2003, Danuta Konatkiewicz, Nauczyciel Roku 2006, Wiesław Włodarski, Nauczyciel Roku 2007, Bartłomiej Adler, Jakub Tylman, Łukasz Szeliga, Maria Jaszczyk, Michał Niedźwiedź, Katarzyna Włodkowska, Grażyna Zagórny, Paweł Lęcki, Agnieszka Jankowiak-Maik.

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec decyzji zarządu województwa małopolskiego o rozpoczęciu procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nie zgadzamy się na niszczenie tej jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury, na zanegowanie kierunku zmian, dorobku artystycznego i potencjału zespołu Teatru, wypracowanych w czasie dyrektury Krzysztofa Głuchowskiego. Jest on w środku kadencji i nie widzimy żadnych merytorycznych, artystycznych ani prawnych przesłanek do jego odwołania. Decyzję zarządu odbieramy jako umotywowaną politycznie, bezpodstawną ingerencję w autonomię instytucji kultury oraz jako próbę ograniczania wolności twórczej. Dlatego wzywamy zarząd do pozostawienia dyrektora na stanowisku” – czytamy m.in. w petycji pracowników widzów i sympatyków  Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Teatr musi być wolny od politycznych nacisków. Teatr jest przestrzenią sztuki, wolności i dialogu. Teatr jest nasz” – podkreślają.

Petycja znajduje się tutaj: https://tiny.pl/9lcw3.

(JK, GN)

Fot: screen

Kurator Nowak odradza uczniom wyjście na „Dziady”. Krakowski teatr zaskoczony: „Jesteśmy dumni ze spektaklu”

Czarnek dziękuje małopolskiej kurator oświaty. „Zamiast >>Dziadów<< powstaje dziadostwo”