W niedzielę 26 stycznia br., w przeddzień obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, ponad 60 nauczycieli z całego świata miało okazję odwiedzić miejsce kaźni ponad miliona Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz przedstawiciel innych narodowości. Większość gości Związku była w tym miejscu pierwszy raz. Wszyscy oni wezmą dzisiaj udział w oficjalnych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu.
- Tags:
- 75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz
- Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
- Muzeum Auschwitz
- NASZA HISTORIA
- ZNP
Nauczyciele m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA zwiedzali teren obecnego muzeum wsłuchując się w skupieniu w głos przewodniczek. Słuchali o nazistowskim planie „ostatecznego rozwiązania”, o mordowaniu ludzi na przemysłową skalę, o katach i ofiarach.
Podczas swojej wizyty goście zobaczyli m.in. budynek pierwszej komory gazowej i krematorium na terenie Auschwitz, a także obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie znajdują się podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz. Mieści się tam model komory gazowej i krematorium II z obozu Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym.
W bloku 5 znajdują się z kolei osobiste przedmioty należące ofiar Zagłady, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy kończyn, okulary, szczotki czy naczynia kuchenne.
Nauczyciele stanęli także naprzeciw Ściany Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tys. osób, głównie Polaków, więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo.
Dzisiaj, w poniedziałek 27 stycznia br. przedstawiciele ZNP wraz z delegacjami nauczycieli z całego świata biorą udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy będą oczywiście byli więźniowie KL Auschwitz: przybędzie ich z całego świata ok. 200.
Zbliża się 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Spod bramy Birkenau popłynie głos ocalałych
Natomiast dzień po oficjalnych obchodach – we wtorek 28 stycznia br. – ZNP pod egidą Międzynarodówki Edukacyjnej organizuje w Krakowie seminarium o Holokauście oraz o nauczaniu o Holokauście jako elemencie walki z rasizmem i ksenofobią. W dyskusji wezmą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) oraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
(JK, GN)