Nawet w Warszawie 18 tys. uczniów i 5,5 tys. nauczycieli nie ma komputerów. Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski

Także w Warszawie brakuje sprzętu do zdalnego nauczania. Według wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, która odpowiada za edukację prawie 8 proc. uczniów nie ma komputerów do pracy nad lekcjami w domach. Z ponad 208 000 uczniów warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych aż 17 832 zgłasza brak komputerów. A z ponad 30 000 nauczycieli – takie potrzeby artykułuje – 5522.

Kaznowska alarmuje przy okazji, że pojawiają się problemy ze składaniem wniosków o o dofinansowanie zakupu sprzętu, „bo rządowy serwer nie działa”. „ERROR‼️ To słowo towarzyszy nam od samego rana (…) Dzisiaj (1 kwietnia) ministerstwo uruchomiło środki na zakup sprzętu komputerowego. W imieniu uczniów i nauczycieli od rana próbujemy złożyć stosowny wniosek. Próbujemy- bezskutecznie” – napisała na Facebooku.„ Jeśli się uda, będzie to pomoc zaledwie symboliczna” – dodała.

ERROR‼️ To słowo towarzyszy nam od samego rana. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniu 25 marca br. uczniowie…

Opublikowany przez Renatę Kaznowską – Wiceprezydent m.st. Warszawy Środa, 1 kwietnia 2020

 

Przypomnijmy, że rząd odpowiedział na apel ZNP i znalazł 186 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli. Program ruszył w środę 1 kwietnia. W ramach projektu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego (laptopy, tablety, dostęp do internetu) niezbędnych do wsparcia procesu zdalnego kształcenia. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Ministerstwo Cyfryzacji i MEN przekonują, że warunki aplikowania są proste i pozbawione zbędnych formalności. Więcej informacji, odpowiedzi na najczęstsze pytania oraz wnioski można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

ZNP: Rząd odpowiedział na nasz apel o zabezpieczenie sprzętowe kształcenia online

Resort cyfryzacji zapowiada 180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Od 1 kwietnia samorządy mogą składać wnioski

Co z dziećmi, które nie mają komputerów? ZNP interweniuje w sprawie zdalnego kształcenia