Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przedłożony przez Ministra Nauki. Rząd chce wzmocnić nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Będzie ono podlegać Ministrowi Nauki. Wprowadzona zostanie także konieczność zgody Ministra na powołanie przez NCBiR m.in. spółek czy obejmowanie oraz nabywanie udziałów i akcji.
Kilka dni temu podczas debaty zorganizowanej przez RSZWIN ZNP minister nauki Dariusz Wieczorek informował m.in, że NCBiR, czyli rządowa agencja wykonawcza podlegająca ostatnio Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej wraca pod skrzydła ministerstwa nauki.
– Oczywiście jeśli prezydent nie zawetuje odpowiedniej ustawy – zastrzegł.
Przypomnijmy, że głównym zdaniem NCBiR jest rozdzielanie publicznych pieniędzy na projekty, które mają przyczynić się do „cywilizacyjnego rozwoju kraju”. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą, która realizuje politykę naukową i innowacyjną Polski. Chodzi o prowadzenie programów badań naukowych i prac rozwojowych, które są strategiczne dla interesów państwa.
📣 15 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. #NCBR będzie podlegać Ministrowi Nauki @wieczorekdarek.
ℹ️ Szczegóły:https://t.co/5qhySJqQ4m pic.twitter.com/DqP1n7XaQJ
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) January 15, 2024
Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy przyjętego przez rząd:
>> Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju sprawować będzie Minister Nauki.
>> NCBR będzie musiało uzyskać zgodę Ministra Nauki na powoływanie m.in. spółek czy obejmowanie oraz nabywanie udziałów i akcji.
>> Nowe rozwiązania pozwolą na poprawę kontroli nad NCBR. Umożliwią także sprawne i skuteczne realizowanie przez Centrum zadań, które dotyczą polityki naukowej państwa. Chodzi o zarządzanie najważniejszymi programami badań naukowych i prac rozwojowych, pobudzanie przedsiębiorców do inwestowania w działalność naukową, czy wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(GN)