Nie mniej niż 1500 złotych podwyżki dla nauczycieli? Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji: „Walczymy o to”

„Podwyżki 30 proc. będą od 1 stycznia, ale ponieważ budżetu nie uda się przyjąć od 1 stycznia, podwyżki będą od lutego lub marca z wyrównaniem za styczeń – mówiła w poniedziałek programie „Tłit” na portalu wp.pl wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Prowadzący rozmowę red. Patryk Michalski zwrócił uwagę, że na liście 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej była mowa o podwyżkach 30 proc. dla nauczycieli, jednak „nie mniejszych niż 1500 zł brutto”. – Walczymy o to. Naszym ograniczeniem jest to, że nie możemy zmienić ustawy. Możemy to robić tylko przez zmiany w budżecie. Może nam się to uda” – stwierdziła Lubnauer.

Jak wyjawiła wiceminister edukacji w weekend odbyło spotkanie kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej. – Dostaliśmy projekt budżetu i omawialiśmy część dot. edukacji. Podwyżki 30 proc. będą od 1 stycznia, ale ponieważ budżetu nie uda się przyjąć od 1 stycznia, podwyżki będą od lutego lub marca z wyrównaniem za styczeń – powtórzyła.

Pytana o obietnicę kwotową (nie mniej niż 1500 zł), podkreśliła, że „walczymy o to”. – Naszym ograniczeniem jest to, że nie możemy zmienić ustawy. Możemy to robić tylko przez zmiany w budżecie. Może nam się to uda. Staramy się, by było to w pełni wypełnione. Jest wola polityczna, pytanie czy uda się to zrobić technicznie. Zmieniamy te 30 proc. przy pomocy budżetu państwa. Od kwoty bazowej są uzależnione pensje nauczycieli na wszystkich stopniach awansu – tłumaczyła

– Nauczycieli mianowanych i dyplomowanych jest 80 proc. Dla nich jest oczywiste, że będzie to więcej niż 1500 zł na etat. W przypadku początkujących nauczycieli będzie to mniej. Wychodzi ok. 70 zł mniej. Zastanawiamy się jak to zrobić. Ministra Nowacka będzie rozmawiać o tym na spotkaniu rządu. Powiedzmy uczciwie, w porozumieniu koalicyjnym chcielibyśmy zrealizować wszystkie nasze 100 konkretów, ale to, co obowiązuje cały rząd koalicji 15 października jest umowa koalicyjna – tam tego nie ma – dodała.

Przypomnijmy, że w przyjętym 4 grudnia 2023 r. stanowisku i uchwale prezydium ZG ZNP oczekuje szybkiej realizacji >>Porozumienia na rzecz edukacji<< podpisanego z ugrupowaniami opozycji demokratycznej w zakresie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i powiązania ich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce (…)”. ZNP wnosi o realizację od 1 stycznia 2024 r. „zadeklarowanego przez demokratyczną opozycję w kampanii wyborczej co najmniej 30 % wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jednak nie mniej niż 1500 zł.”

W najbliższą środę w gmachu MEN przedstawiciele i przedstawicielki ZNP będą rozmawiać z Barbarą Nowacką szefową resortu o jej planach, w tym o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli.

(GN)

Kiedy spotkanie ZNP z nową ministrą edukacji Barbarą Nowacką? Znamy termin!

„Co najmniej 30 proc., nie mniej niż 1500 zł”. Prezydium ZG ZNP o podwyżkach dla nauczycieli w 2024 r.

Kim są nowi wiceministrowie od edukacji? Barbara Nowacka postawiła w zdecydowanej większości na kobiety

„Realna poprawa sytuacji materialnej nauczycieli”. Przedstawiciele i przedstawicielki opozycji podpisali po debacie ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”