Nowa ministra pracy będzie sojuszniczką pracowników oświaty i związków zawodowych. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk rozpoczęła urzędowanie od ważnej zmiany

– Przywrócenie do nazwy ministerstwa „pracy” to symboliczny, ale bardzo ważny sygnał, który chciałabym już dziś wysłać do milionów pracujących Polek i Polaków: wasza praca jest doceniana i będzie doceniana – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Szefowa resortu dała się poznać w minionych latach jako sojuszniczka nauczycieli i pracowników oświaty.

– To dla mnie niezwykle wzruszający osobiście dzień. Bardzo cieszę się, że mogę objąć tak zaszczytny i ważny dla polskich rodzin, dla polskich pracowników i wszystkich osób, które prędzej czy później potrzebują, spotykają się z potrzebą jakiegoś rodzaju wsparcia resort – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas przejmowania obowiązków w resorcie pracy.

Jak podkreśliła od wielu lat wspiera osoby pracujące, interesuje się i zajmuje prawami pracowniczymi. Wspierała rodziny, które ze względu na pewnego rodzaju łamanie praw pracowniczych członków tych rodzin, matek, kobiet, rodziców przebywających na urlopach rodzicielskich, doświadczali jakiegoś rodzaju krzywdy.

– Cieszę się, że będę kierowała resortem, w którym kluczową emocją i kluczową kwestią jest wrażliwość. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, empatia i widzenie w systemie właśnie ludzi – konkretne rodziny, nie ideologie, konkretnych pracowników, konkretne osoby starsze, emerytów, rencistów – zaznaczyła

– Jestem wzruszona także dlatego, że to miejsce, jak pokazują tablice przed wejściem, tablice pamiątkowe, jest dla mnie wypełnione duchem dwóch bardzo ważnych dla mnie i dla lewicy postaci: po pierwsze ostatniej lewicowej przede mną ministry pracy Izabeli Jarugi-Nowackiej; po drugie ikony działania i wrażliwości społecznej Jacka Kuronia. Dlatego rozpoczęłam od złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jacka Kuronia, żeby kontynuować tę pracę, którą obie te postaci wykonywały pełniąc tę zaszczytną funkcję – podkreśliła szefowa resortu pracy.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że do nazwy ministerstwa decyzją premiera Donalda Tuska przywrócono słowo „praca”.

– To symboliczny, ale bardzo ważny sygnał, który chciałabym już dziś wysłać do milionów pracujących Polek i Polaków: wasza praca jest doceniana i będzie doceniana. Wasze wysiłki na rzecz budowy państwa dobrobytu są cenne i zasługują na to, żeby być eksponowane. Pracy nie wolno się wstydzić, pracę należy doceniać. Chciałabym z tego miejsca powiedzieć, że będę dokładała wszelkich starań, żeby nie tylko w sensie symbolicznym, ale także faktycznym, praca w Polsce była doceniana i żeby każdy pracownik i każda pracownica czuli faktycznie to docenienie każdego dnia, kiedy do pracy się udają – skwitowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister stanowczo oświadczyła, że nie ma planów ograniczania ani wprowadzania nowych progów w programie 800 plus. Zapewniła, że świadczenia dla rodzin pozostaną niezmienione.

Pierwszego dnia urzędowania Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jako gość specjalny wzięła udział w posiedzeniu Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Przypomnijmy, że kilka dni przed październikowymi wyborami posłowie i posłanki opozycji z inicjatywy ZNP podpisali „Porozumienie na rzecz edukacji”.

Sygnatariusze zadeklarowali m.in. realizację rekomendowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi. Dokument podpisała m.in. Agnieszka Dziemianowicz- Bąk.

***

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbywa się konferencja podsumowująca ponad 3 lata realizacji projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”.

– Jesteśmy różni, musimy być równi, wszyscy zasługujemy na szacunek. Musimy ze sobą współpracować, współegzystować i wspólnie budować jak najlepiej funkcjonujące społeczeństwo – podkreśliła  podczas konferencji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

(GN)

Agnieszka Dziemianowicz- Bąk: Podwyżki dla nauczycieli to priorytet. Pensje powinny być stale waloryzowane. Projekt zgłosił ZNP

Wybory 2023: W sejmowych ławach nie zabraknie nauczycieli oraz ich sojuszników. Czy edukacja będzie najważniejsza?

„Realna poprawa sytuacji materialnej nauczycieli”. Przedstawiciele i przedstawicielki opozycji podpisali po debacie ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”