Agnieszka Dziemianowicz- Bąk: Podwyżki dla nauczycieli to priorytet. Pensje powinny być stale waloryzowane. Projekt zgłosił ZNP

– Uważam, że powinniśmy dążyć do tego i zrobić wszystko, żeby rzeczywiście od 1 stycznia 2024 roku te podwyżki dla nauczycieli, skokowe, dla nauczycieli na każdym szczeblu awansu, się pojawiły. To jest taki warunek konieczny, choć jeszcze nie warunek dostateczny, żeby odbudować prestiż zawodu nauczyciela i powstrzymać odpływ z tego zawodu – podkreśliła w środę w Radiu Wrocław posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jedna z kandydatek na ministrę edukacji.

Na zdjęciu: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas manifestacji ZNP przed gmachem MEiN, 1 września br.

Pytana, czy będzie ministrą edukacji, odparła, że „skład rządu przedstawi premier w dniu wygłaszania exposé albo w innym dniu, kiedy uzna za stosowne”. – Jest taki dobry zwyczaj w koalicji, że nie wychodzi się przed szereg. To Donald Tusk będzie gospodarzem tego rządu i to on będzie informował o składzie swojej Rady Ministrów – zaznaczyła.

Agnieszka Dziemianowicz Bąk podkreśliła iż „fakt, że nauczyciele masowo odchodzą z zawodu, jest podyktowany w pierwszej kolejności niskimi wynagrodzeniami”.

– Naszym zdaniem, jako Lewicy, ciekawym rozwiązaniem i godnym poparcia rozwiązaniem, takim bardziej długofalowym, jeżeli chodzi o wynagrodzenie nauczycieli, jest to, co zaproponowało swego czasu ZNP, Związek Nauczycielstwa Polskiego, zgłaszając obywatelski projekt ustawy o powiązaniu wynagrodzeń nauczycielskich ze średnimi płacami w gospodarce, czyli wprowadzeniu pewnego rodzaju mechanizmu takiej stałej waloryzacji tych wynagrodzeń. Uważam, że powinniśmy nad takim rozwiązaniem pracować, żeby to nie było tylko tak, że teraz te doraźne skokowe podwyżki, które są po prostu gaszeniem pożaru, będą ostatnimi. Trzeba krok po kroku odbudowywać prestiż zawodu nauczyciela – podkreśliła.

Przypomnijmy, że Sejm wkrótce powinien zająć się zgłoszonym przez ZNP obywatelskim projektem ustawy “Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” zakładającym powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt otrzymał właśnie numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania.

Sejm rozpatrzy projekt ZNP zwiększający wynagrodzenia nauczycieli

Zdaniem parlamentarzystki, wynagrodzenia nauczycieli to jednak nie jedyny problem edukacji w Polsce. – Podwyżki dla nauczycieli to jest absolutny priorytet. Kolejna sprawa to katastrofalny kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, i braku odpowiedzi szkoły na ten problem. Cóż już z tego, że Prawo i Sprawiedliwość na papierze zwiększyło liczbę etatów psychologicznych, kiedy nie ma psychologów, których można byłoby tam zatrudnić, także ze względu na bardzo niskie stawki – mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Posłanka pytana była także o działania mające na celu poprawę kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, wskazała ma ustawę o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

– Ustawę, której projekt przygotowałam w ramach parlamentarnego zespołu do spraw ustawowego uregulowania zawodu psychologa, w poprzedniej kadencji, wspólnie ze środowiskiem właśnie samych psychologów – mówiła.

– Kiedy już będziemy wiedzieć, że psycholog, czy to w szkole, czy w gabinecie, to jest faktycznie wykwalifikowany specjalista, no to trzeba zacząć zachęcać tych psychologów do pracy właśnie w oświacie, konkurując z wynagrodzeniami. Dziś w oświacie psychologowie zarabiają mniej, niż oczywiście na rynku prywatnym, ale także nawet mniej niż w ochronie zdrowia. Więc nic dziwnego, że brakuje ich na tych etatach psychologicznych – podkreśliła posłanka Lewicy.

Dziemianowicz-Bąk mówiła też o postulacie Lewicy dotyczącym wprowadzenia w szkołach bezpłatnych posiłków dla każdego ucznia.

– To jest projekt, który złożyliśmy w poprzedniej kadencji, jako Lewica. W deklaracjach był popierany, czy to przez parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego, czy niektórych parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Będziemy o tym rozmawiać. Oczywiście poprzedzony pilotażem, bo tutaj ważna jest współpraca z samorządami, z organami prowadzącymi szkoły – zapowiedziała.

Cały wywiad można przeczytać tutaj

(GN)

Fot. Rajmund Nafalski

Andrzej Domański: Podwyżki 30 proc. dla nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich, są “absolutnym priorytetem”

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. “Z mojego gabinetu zniknie zamrażarka”. Padła obietnica podwyżek (aktualizacja)

Donald Tusk: 30 proc. podwyżki dla nauczycieli jest zagwarantowane i nieodwołalne