Niedzielski: Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem podmiotów leczniczych

Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji zaznaczył, że resort przyglądał się w ostatnich tygodniach tendencjom dotyczącym nowych zakażeń w kontekście powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców, wśród których zakażenia mogą częściej występować i – jak tłumaczył – nie miało to wpływu na zwiększenie liczby zakażeń.  Według  niego tendencję spadkową widać także w liczbie zleceń lekarskich na testy.

Wyjaśnił, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, będą musieli się oni nadal stosować do obowiązku zakrywania twarzy. „W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie” – podkreślił.

Minister zdrowia zastrzegł, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi. – Wtedy rekomenduję, by używać maseczek – apelował.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 8994 (w tym 942 ponownych) przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a kolejne 146 osoby z COVID-19 zmarły. Tydzień wcześniej 17 marca notowano 12 274 zakażenia i 207 zgonów.

Zespół ds. Covid 19 przy PAN w swoim ostatnim stanowisku przypomniał, że w Polsce nadal diagnozuje się codziennie kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i prawie 200 zgonów chorych na COVID-19. ” Jeśli chodzi o obecną liczbę zgonów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, to – argumentują członkowie zespołu – jesteśmy w ścisłej czołówce na świecie”.

Także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że niektóre kraje przedwcześnie znoszą restrykcje antycovidowe.  – Kraje Europy, w których rośnie liczba zakażeń koronawirusem, zbyt szybko zniosły restrykcje – ocenił ostatnio regionalny dyrektor ds. Europy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Hans Kluge.

Jak poinformował Kluge, ponowny wzrost zakażeń koronawirusem zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji i na Cyprze. Wzrost liczby infekcji spowodowanych przez wariant wirusa BA.2 może przynieść nową falę pandemii także w USA.

(JK, GN)

Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Niedzielski: Zarekomendowałem zniesienie od kwietnia noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania

Zespół PAN ds. Covid-19: W sytuacji kryzysu humanitarnego i uchodźczego palące staje się zapewnienie jak najlepszej ochrony