Niedzielski: Zarekomendowałem zniesienie od kwietnia noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania

Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w ostatnich dniach w wielu krajach na całym świecie odnotowuje się wysoki przyrost zakażeń koronawirusem, ale też i zgonów. Organizacja zaleca, by zachować czujność.

Minister zdrowia w czwartkowej rozmowie z Radiem Plus wyjaśnił, że brak wzrostu obciążenia szpitalnego „otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”.

Poinformował, że przedstawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji.

„Jest to taka decyzja, moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą” – wytłumaczył.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w czwartek zanotowano 12 300 nowych zakażeń koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 207 osób z COVID-19.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w ostatnich dniach w wielu krajach na całym świecie odnotowuje się wysoki przyrost zakażeń koronawirusem, ale też i zgonów. Organizacja zaleca, by zachować czujność.

Choć zdawało się, że piąta fala powodowana przez wariant Omikron stopniowo się kończy, to wojna w Ukrainie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Z czego to wynika? Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratunkowego WHO, powiedział, że w Ukrainie „bez wątpienia” nastąpi wzrost COVID-19 przez mniejszą liczbę szczepień, a także testów.

(JK, GN)

Nowe wytyczne przeciwepidemiczne GIS

 

Rząd znosi obostrzenia. Kolejne decyzje zależą od sytuacji w szkołach